Cisza zamknięta w oczekiwaniu – relacja z Adwentowych rekolekcji dla Animatorów

Cisza zamknięta w oczekiwaniu – relacja z Adwentowych rekolekcji dla Animatorów

Te rekolekcje stają się już naszą tradycją. Gdy na horyzoncie pojawiają się pierwsze ozdoby świąteczne, ludzie na ulicy zaczynają nucić „Cichą noc" czy „Last Christmas" - w Efezie słychać melodie antyfon adwentowych i okrzyki radości witających się Animatorów.
To szczególny czas dla naszej wspólnoty.
Tak było i tym razem.

Termin rekolekcji w tym roku przypadł na dni: 06-08.12.2019. Przepiękna data! Zaczęliśmy świętowaniem wspomnienia św. Mikołaja, a rekolekcje zakończyliśmy w Święto Patronalne Ruchu Światło-Życie. Nie mogliśmy więc lepszej daty sobie wymarzyć!

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek kolacją. Szybkie rozpakowanie bagażu, szybka herbata czy kawa i powoli wchodziliśmy w klimat przeżyciowy wieczoru. Na początek Roraty, później wprowadzenie w rekolekcje i modlitwa. Zaczęliśmy od tematu Effatha – otworzyć się na Adwent. To było pierwsze zadanie. Chodziło o to, by zobaczyć, że jest on czasem ciszy zamkniętej w oczekiwaniu. Zobaczyć, że jest czasem wyboru, bo w końcu od nas zależy jak on będzie wyglądał. Jak nastawimy swoje serce, czy szeroko otworzymy oczy i czy będziemy chcieli słuchać Słowa Bożego. Wreszcie Adwent to gotowość bycia w drodze. Otwartości na to, co Pan dla nas w tym czasie przygotował.
Dzień zakończył się Namiotem Spotkania. Dom ucichł, ale nie tracił czujności. W końcu czas Adwentu nas do tego zobowiązuje.

Sobota rozpoczęła się przed wschodem słońca modlitwą Jutrzni i Roratami, które otwarły kolejny dzień rozważań rekolekcyjnych. Nauki towarzyszące Animatorom prowadził Ks. Paweł Płatek – Moderator Diecezjalny. Opierały się one na rozważaniu 7 wielkich Antyfon Adwentowych. W piątek wspólnota poznała dwie pierwsze, w sobotę trzy kolejne. Przeżywane treści stały się pięknym wprowadzeniem i mocnym przeprowadzaniem przez Adwent. Towarzyszyły uczestnikom podczas grup dzielenia, modlitwy indywidualnej, Namiotu Spotkania. Nawiązywały do zadań, które stawały przed Animatorami kolejnego dnia. Były przypominane podczas Liturgii Godzin, która szczególnie mocno towarzyszyła uczestnikom rekolekcji. Przeplatały się z wołaniem „Marana Tha!". To było bowiem zadaniem drugie dnia rozważań adwentowych. Wspólnota zaproszona do wołania podczas różnych punktów programu „Przyjdź, Panie Jezu!" miała w ten sposób uwrażliwiać swoje czuwanie i wyglądanie za Jezusem. Chodziło bowiem o mocne podkreślenie faktu, że Adwent to niecierpliwa tęsknota. To święta niecierpliwość. To pragnienie Boga. To czekanie, które staje się wyborem. To wolność, która pozwala wybierać. W tym kontekście każdy miał zastanowić się nad swoimi wyborami. Co wybieramy na ten Adwent? Jednym z owoców tych rozważań było powstanie Adwentowej Róży Różańcowej omadlającej wspólnotę i wszystkie sprawy naszego Ruchu. Ale wśród tych refleksji pojawiły się jeszcze inne. Co dla mnie osobiście będzie wyborem w ten Adwent?
Może ...
Pismo Święte, które przez cały Adwent będzie otwarte...
Roraty...
Liturgia Godzin...
Droga wiary...
Zauważanie dobrych rzeczy...
Wdzięczność...
A może po prostu wybór Jezusa, bo ostatnio mało Go w moim życiu...
Ta refleksja trwała przez cały dzień, choć popołudnie i wieczór przeznaczone były na wspólne świętowanie. Na początek wyjazd, by poszukać atmosfery adwentowego oczekiwania. Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie, gorąca wedlowska czekolada, smakołyki, zdjęcia, pamiątki, rozmowy – to wszystko składało się na całość i było wprowadzeniem do uroczystej kolacji, która miała miejsce zaraz po powrocie do Efezu. Jest prawdą, że przez żołądek do serca – a nasze serca były szczęśliwe, zarówno spotkaniem przy stole, jak i przede wszystkim wspólnym byciem ze sobą. Dzień zakończył się Nieszporami i Adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy. Znów w całym Domu wybrzmiało: „Marana Tha, usłysz wołanie, przyjdź Jezu Panie, w swej chwale do nas zejdź. Marana Tha, usłysz wołanie, gdy się wypełnią wieki".

Niedziela rozpoczęła się w podobny sposób, jak sobota. Za oknami było jeszcze ciemno, gdy w kaplicy wybrzmiała Jutrznia, a po niej Eucharystia zamykające treści rekolekcji dwoma ostatnimi adwentowymi antyfonami. One złożyły się w całość i pokazały nam, że Jezus zawsze odpowiada na nasze wołanie. Składając pierwsze litery poszczególnych antyfon - robiąc to od ostatniej do pierwszej złożyliśmy słowa „Ero Cras – Jutro przybędę", co stanowiło dla wspólnoty mocne zapewnienie i osobiste doświadczenie dialogu z Bogiem. Było też swoistym podsumowaniem rekolekcji. Doprowadziło nas do momentu, w którym Adwent stał się dla nas czasem wyciszania serca, by usłyszeć Boga. Stał się czasem, w którym chcemy być gotowymi na przyjęcie Słowa jak Maryja. Stał się czasem, w którym chcemy po prostu uwierzyć jak Elżbieta. Wreszcie chcemy obudzić się. Powstać. Iść. Bo wiemy, że On jest blisko!
Rekolekcje zakończyły się świadectwami złożonymi w grupach dzielenia i modlitwą brewiarzową w Godzinę Łaski. To wielki znak... Obecność Bożej Matki towarzyszyła i dawała umocnienie. Przypominała i ponaglała. Zachęcała i nauczyła. W jakiś sposób służyła i nam. Swoją cichą obecnością i matczyną czułością przypominała nam, że jest Tą, do której możemy wołać:
Przyjmij więc jako swoją rzecz i własność wszystkich, którzy oddali swoje życie i wszystkie swe siły na diakonię Ruchu Światło-Życie.
Przyjmij wszystkich, zwłaszcza moderatorów i animatorów, którzy pragną służyć w ramach ruchu wielkiej sprawie budowania żywych wspólnot Kościoła.
Przyjmij wszystkich, którzy na zakończenie pobytu w Oazie oddali w Twoje ręce swoje dobre postanowienia i udziel im łaski wytrwania.
Przyjmij także, jako swoją rzecz i własność, to miejsce, gdzie wszystko ma służyć dziełom podejmowanym przez Ruch dla odnowy Kościoła,
i spraw, aby mogło ono bez przeszkód służyć tylko tej sprawie.
Niepokalana Matko Kościoła; bądź również Matką dzieła Oazy i Ruchu Światło-Życie.
Amen
.

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diakonię Formacji

Rek dla An Adwent 2019 700

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2021 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”