Głośna noc i Efeskie kolędowanie!

Betlejem w Efezie! Tak należałoby podsumować ostatni weekend w naszym Domu. To właśnie wtedy odbył się po raz 26. Raban do kwadratu, tym razem przyjmując formę Noworocznej Oazy Modlitwy.

W piątkowy wieczór nasz Dom Rekolekcyjny rozświetliły się we wszystkich oknach lampy i lampki świątecznych ozdób. W pokojach na korytarzach rozległ się gwar – słychać było powitania, rozmowy i pierwsze nuty podśpiewywanych pastorałek. Do Domu zjechało się 70 osób z całej diecezji. Młodsi i starsi. Ci, którzy do Efezu pierwszy raz zawitali i Ci, których śmiało możemy nazwać „stałymi bywalcami". Wszyscy w jednym celu – by razem, we wspólnocie i jeszcze klimacie świątecznym rozpocząć nowy - 2020 - rok.

Piątek standardowo rozpoczął się od zakwaterowania, zawiązania wspólnoty i celebrowanej Eucharystii. Był czas na rozpakowanie rzeczy, zajęcie miejsc i „pobycie ze sobą". Na spokojnie uczestnicy wchodzili w klimat oazowy dając sobie szansę na odpoczynek i modlitwę indywidualną. Chodziło oto, by ucieszyć się sobą i odkryć, głęboką prawdę, że „Gość w dom, to Bóg w dom", co w naszej sytuacji nabierało podwójnego znaczenia! Przyjmowaliśmy Boga w drugim człowieku – tego samego Boga, który jest z nami w Najświętszym Sakramencie w naszej Efezkiej kaplicy.

Sobota była dniem intensywny. Po modlitwie porannej młodzi otrzymali kolejne hasło dnia, które brzmiało: „Głośna noc", i które nawiązywało do przeżyć związanych z Bożym Narodzeniem i tradycjami okresu bożonarodzeniowego. Ten dzień miał być wielkim świętowaniem i mocnym wejściem formacyjnym w nowy rok. Wśród ważnych momentów, do przeżycia których uczestnicy zostali zaproszeni były:

  • Spotkanie w grupach: młodzież dzieliła się przeżywaniem Świąt i odpowiadała sobie na pytanie kiedy jest Boże Narodzenie? Modlitwa, Słowo Boże oraz treści nawiązywały do słów Matki Teresy z Kalkuty i przypominały, że „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie. (...) Zawsze, ilekroć pozwolisz by Bóg pokochał innych przez ciebie, zawsze wtedy, jest Boże Narodzenie".
  • Warsztaty „Kolekcjonowanie nut" w ramach, których młodzież przygotowywała śpiew (schola).
  • Warsztaty „Zaganianie liter" w ramach, których młodzież przygotowywała posługi podczas Mszy, które mogą wykonywać dziewczęta (komentarze, służba ładu).
  • Warsztaty „Odbijanie nieba" w ramach, których młodzież przygotowywała posługę podczas sobotniej Eucharystii (służba liturgiczna).
  • „Odwiedziny u Rodziny", czyli wspólne wyjście i kolędowanie ulicami Czchowa zakończone modlitwą o pokój na świecie w czchowskiej stajence betlejemskiej.

Popołudnie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią, która zapoczątkowała Diecezjalne Kolędowanie Ruchu Światło-Życie, gdzie młodzi przejęli rolę gospodarzy, przygotowali Dom na gości i prowadzili śpiew oraz Agape. Tu zasługuje na uwagę moment dzielenia się opłatkiem, który odbył się według tradycji oazowej zapoczątkowanej przez ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela Ruchu Światło-Życie. Jak pisał sam Blachnicki wygląda to następująco:

„Samo łamanie się opłatkiem nie odbywa się sposobem tradycyjnym (każdy łamie się z każdym, wypowiadając życzenia), ale w sposób lepiej wyrażający symbolikę opłatka jako znaku jedności i wspólnoty. Mianowicie: Każdy ma opłatek, podaje się go w koło z rąk do rąk, tyle razy ile jest uczestników (w ten sposób każdy ułamuje z opłatka każdego). Albo sposób uproszczony - przy większej ilości uczestników: jeden opłatek wędruje wokoło z rąk do rąk, każdy ułamuje z niego cząstkę w milczeniu. Sam symbol jest dostatecznie wymowny, nie wymaga dodatkowych słów".

W Efezie wybraliśmy wersję dłuższą. Rozpoczął Moderator Diecezjalny ks. Paweł Płatek, składając obecnym życzenia noworoczne i przekazując swój opłatek. I tak każdy każdemu podawał swój „kawałek chleba", przyjmując dar wspólnoty i jedności. W domu zapachniało chlebem i miłością!

Sobotni dzień zakończyło wieczorne czuwanie przy żłóbku z rozważaniem słowa Bożego i dziękczynnej modlitwie spontanicznej.

Ostatni dzień Noworocznej Oazy rozpoczęły modlitwy poranne i Eucharystia. Młodzi modlili się o pokój na świecie i za rodziny. Prosili o Boże błogosławieństwo dla Domu i Ruchu Światło-Życie. Później według hasła dnia: „Świąteczna Radość" przeżywali wspólnie „pogodne przedpołudnie", gdzie mieli czas na zabawy i tańce. Wszystko zakończyło spotkanie w grupach, podczas, którego młodzi podsumowywali miniony rok i złożyli noworoczne postanowienia. I Wam dedykujemy słowa ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które towarzyszyły dzieleniu:

„Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu.
Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności.
Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy.
Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło".

Noworoczna Oaza Modlitwy była czasem spotkania i świętowania. Wdzięczności wobec siebie, ale przede wszystkim wobec Pana Jezusa – bo to On jest największym Reżyserem tych wydarzeń.

Wkraczamy więc w Nowy Rok z jeszcze większym zapałem i kolejnymi – mam nadzieję – ciekawymi pomysłami.

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diakonię Formacji

Więcej zdjęć na stronach Tarnowskiego Gościa Niedzielnego oraz RDN Małopolska.

Raban 26 700

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2021 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”