OWOCNA EWANGELIA

Gdy Duch Święty zstąpi na Was, otrzymacie Jego moc! I będziecie moi świadkami, będziecie moimi świadkami!
Tymi słowami, a raczej tą piosenką w dniach 14-16 maja 2021 roku w naszym Centrum Formacyjnym EFEZ rozpoczął się bardzo wiosenny i owocny Raban do kwadratu.
Czym byłoby to spotkanie bez atmosfery radości i życzliwości jakie zgotowali nam uczestnicy trudno sobie wyobrazić, dlatego od razu przechodzimy do relacji. Niech ona mówi za wszystkich!

Program Rabanu rozpoczął się kolacją i dwuczęściowym zawiązaniem wspólnoty. Na początku uczestnicy Oazy Modlitwy zostali zaproszeni na spotkanie ogólne – by się zobaczyć, poznać, wspólnie pomodlić, a zaraz potem udali się do wyznaczonych miejsc, by tam – już wspólnie ze swoim animatorem grupy porozmawiać i podzielić się oczekiwaniami wobec Rabanu i tego z czym konkretnie do Efezu przyjechali. Na koniec dnia zebrane pragnienia, ciche intencje, radość z faktu, że znów jesteśmy razem grupy zaniosły prosto przed Najświętszy Sakrament i pod opiekę Maryi – naszej Matki.
Dzień dobiegł końca.
Wszystko, co się wydarzyło było dobre. Już to wiedzieliśmy.

Sobota przywitała Czchów słońcem. Chciało się wstawać. Wiele rzeczy było tego dnia do zrobienia i odkrycia. Na początek wspólna modlitwa, śniadanie i śpiew! On prowadził, otwierał serca, uczył wrażliwości na Tego, który przychodzi! Tak – Duch Święty towarzyszył oazie od samego początku – widać było jak słowa uczonych piosenek stają się modlitwą wypełnioną przejęciem i autentycznym oddaniem. W ruch poszły wszystkie instrumenty - spokojnie można powiedzieć, że działo się to, o czym mówi Psalmista: Zacznijcie śpiew i w bęben uderzcie, w harfę słodko dźwięczącą i w lirę /Ps 81, 3/. Ten głośny śpiew stał się rozpoczęciem pogłębiania tematu całego dnia. Konferencja kleryków WSD – Michała i Patryka wprowadziła obecnych w temat osoby Ducha Świętego, czego przedłużeniem stała się pięknie celebrowana Eucharystia. I choć wszyscy uczestnicy zgadzali się z fragmentem Pisma Świętego: „Nie samym chlebem żyje człowiek lecz każdym słowem które pochodzi z ust Bożych” /Mt 4, 4b/, to dobrze było zasiąść do wspólnego stołu i trochę odpocząć przy dobrej kawie i ciastku. Przerwa obiadowa i chwila dla brata rozpoczęła drugi panel rekolekcji. Młodzi spotkali się na konferencji tematycznej z Moderatorem Diecezjalnym Ks. Pawłem Płatkiem, który w bardzo obrazowy i angażujący sposób przybliżał temat owocnego głoszenia Ewangelii – tak, by słowa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” /Dz 1, 8/ były dla wszystkich jasne i zrozumiałe, by była przyjęta jako prawda i coś, co dziać się można, a nawet powinno w życiu każdego człowieka. Motyw głoszenia z mocą pojawił się także na spotkaniu w grupach, gdzie uczestnicy wraz z Animatorami zmierzyli się z tematem darów Ducha Świętego. Pozostały sobotni czas młodzież spędziła na pogodnym wieczorku, odpoczynku na świeżym powietrzu, tańcach i grach zespołowych. Było jasne, że wszystkim obecnym należy się „coś dla ciała i ducha” – co w przypadku drugiego aspektu rewelacyjnie sprawdzało się na wspólnej zabawie. Dzień zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwielbienie Pana niosło się po całym domu. Było czasem rzeczywistego spotkania z Jezusem – twarzą w twarz i w mocy Ducha Świętego wzywanego w każdym momencie tego czuwania. Uczestnicy rekolekcji z otwartym sercem przyjmowali Słowo, podejmowali modlitwę dziękczynienia i prosili o Ducha. Wymownym znakiem jedności kończącym dzień stało się przekazanie znaku ognia – jednego z symboli Ducha Świętego oraz zabranie ze sobą kawałka soli przy Słowie Bożym: „Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” / Mt 5,13-16/.
W domu zapanowała cisza. Wszystkim była potrzebna. Mówił Bóg. Już to wiedzieliśmy.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się Eucharystią i wiosennym śniadaniem. Panowała radość. Była bardzo namacalna. Uśmiechy, życzliwość, wdzięczność. Czuło się ją w powietrzu. A w takiej atmosferze człowiek bardzo pięknie wzrasta. Tak więc nie tracąc ani chwili z ostatnich momentów Rabanu młodzież spotkała się na dzieleniu w grupach, gdzie pod czujnym okiem animatorów, tym razem odpowiadali sobie na pytania dotyczące przyjmowania owoców Ducha Świętego, które zrodziły się ze wspólnie rozważanego tekstu: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa” /Ga 5, 22-23/. Krokiem podsumowującym i zamykającym rekolekcje było rozważanie Słowa Bożego metodą skrutacji – gdzie wśród ważnych fragmentów pojawił się ten, który uznajemy za podsumowanie Oazy Modlitwy: Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami /J 15, 8/.
Na koniec chcemy przytoczyć tekst o. Leona Knabita – on wyraża to, czego wspólnota doświadczyła, co przyjęła i czego życzy Wam:
1. Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością.
2. Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary.
3. Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje.
4. Dar Męstwa – by bronić wartości.
5. Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie.
6. Dar Bojaźni Bożej – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.
7. Dar Pobożności – by być ufnym względem miłującego Boga.

Uczestnicy wiosennego Rabanu do kwadratu
wraz z Animatorami

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2021 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”