Czym jest Diakonia Życia

I. Inspiracja

Podczas IV Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie na Jasnej Górze w dniach od 27 lutego do 1 marca 1981r. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał do istnienia nową diakonię, wyrosłą z IX drogowskazu Nowego Człowieka i nazwał ją diakonią obrony życia.

Jednak już rok później znajdujemy w dokumentach określenie Diakonia Życia, czyli służba życiu w szerokim tego słowa znaczeniu.

Inspiracją do tak rozumianej posługi były słowa Ojca św. Jana Pawła II z 1978r. "Oddajcie się w służbę życia, a nie śmierci. Czynienie zamachu na nienarodzone życie na jakimkolwiek etapie poczęcia jest podkopywaniem całości porządku moralnego stojącego na straży ludzkiego dobra. Obrona nienaruszalności nienarodzonego życia jest częścią obrony praw i ludzkiej godności. Miłujcie życie, życie własne i innych. Oddajcie się w służbę życia – to słowa przewodnie naszej modlitwy i działania".

2. Posługa

Głównym zadaniem diakonii jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w pełnym tego słowa znaczeniu (obejmująca wszystkie etapy życia człowieka). Diakonia życia podejmuje tematy dotyczące:

 

 • godności osoby,

 • płciowości,

 • integracji seksualnej,

 • budowania relacji międzyludzkich,

 • problemu pornografii,

 • mody,

 • małżeństwa i rodziny,

 • odpowiedzialnego rodzicielstwa,

 • Naturalnego Planowania Rodziny,

 • krytycznej oceny antykoncepcji,

 • aborcji,

 • eutanazji i jej skutków.


Diakonia zajmuje się także propagowaniem dzieła duchowej adopcji.

III. Formacja i łączność

Diakonia życia skupia w swoich szeregach pełnoletnich członków Ruchu, którzy po odbyciu formacji podstawowej (młodzieżowej lub Domowego Kościoła), jako swoje szczególne powołanie odczytują szeroko pojętą służbę życiu.

W naszej diecezji, Diakonia ponownie zaistniała w roku 2005/2006, kiedy to błogosławieństwa udzielił Moderator Diecezjalny ks. Józef Głowa.

Diakonia spotyka się kilka razy w roku na swoich spotkaniach formacyjnych. W obecnym roku rozpoczęliśmy pielgrzymowaniem do Tarnowca k/Jasła gdzie znajduje się pomnik dzieci nienarodzonych (jeden z trzech w świecie).

W sprawach bieżących osoby związane z DKS utrzymują łączność miedzy sobą głównie przez ogólnopolską listę dyskusyjną VITALIS.

Funkcjonuje również poczta elektorniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na którą można pisać we wszystkich sprawach związanych z diakonią.

IV. Osoby odpowiedzialne

Odpowiedzialnymi za centralną diakonię życia  są Agata i Krzysztof Jankowiak. Z nimi też należy się kontaktować we wszystkich sprawach związanych z diakonią i jej posługą tel. (061) 879-77-69, kom. 0-663-740-599, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Moderatorem diakoni życia w diecezji tarnowskiej jest ks. Józef Bąk.

Odpowiedzialnymi za diecezjalną diakonię życia są Elżbieta i Emil Gąsiorkowie.

CENTRALNA DIAKONIA ŻYCIA

KLIKNIJ

Centralna Diakonia Zycia

Temat pracy rocznej

Znak roku 2021 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”