Liturgia w duchu Chrystusa Sługi

Diecezjalna Szkoła Animatora

W miniony weekend 15-17.11.2013 po raz kolejny spotkaliśmy się w Diecezjalnej Szkole Animatora, tym razem w Koszycach Małych u księży Sercanów, by przeżywać VII drogowskaz ku dojrzałości chrześcijańskiej, który dopełnia w nas formację podstawową i przygotowuje do posługi animatora Ruchu Światło-Życie.

 Nasza sesja „LITURGIA" miała za zadanie, w szczególny sposób wdrażać nas, członków wspólnoty deuterokatechumenalnej w przeżywanie liturgii jako „źródła" i „szczytu" naszego życia i przygotować jeszcze mocniej do świadomego, czynnego, pełnego i owocnego udział w liturgii.

Zatrzymaliśmy się więc na etapie zrozumienia i poszerzenia znaczenia liturgii w życiu Nowego Człowieka, w życiu animatora. Treści całych trzech dni oraz pytania o liturgię
nie tylko wskazywały na kolejną praktykę życia chrześcijańskiego (obok modlitwy i słuchania Słowa Bożego), ale równocześnie stanowiły pogłębienie podejmowania poprzednich praktyk. W liturgii bowiem Kościół, jako wspólnota ludzi oddanych Chrystusowi przez wiarę i miłość, odnajduje pewien szczyt życia modlitwy i podejmuje systematyczne słuchanie Bożego słowa z całą jego mocą zawartą w sprawowanym Sakramencie.

Wszystkie te treści wpisane były w poszczególne punkty naszego programu. Już podczas rozmowy ewangelicznej zostaliśmy zachęceni do zastanowienia się, jaki wpływ ma mój codzienny, czy coniedzielny udział w Eucharystii na kształt mojego życia i w jaki sposób każdy z nas przeżywa rzeczywistość Kościoła jako wspólnoty, gdy bierze udział w liturgii. Późniejsze wygłoszone przez naszego Moderatora ks. Pawła Płatka katechezy, wykłady, czy Słowo Boże jeszcze mocniej skłaniały nas do odkrycia podwójnego charakteru znaku liturgii: z jednej strony objawia ona, ukazuje Kościół jako wspólnotę, z drugiej strony go urzeczywistnia, sprawia, że Kościół staje się obecny w ramach danego zgromadzenia liturgicznego. To urzeczywistnienie, uobecnienie się Kościoła w liturgii staje się wyraźniejsze im jaśniej liturgia ten Kościół ukazuje w znaku – tym znakiem podczas sesji był dla nas ołtarz, przy którym w różnych momentach dnia się gromadziliśmy – w jedności i z wiarą, że oto dokonuje się największy cud w naszym życiu, a jego moc przybliża nam życie wieczne. Tę pewność pogłębialiśmy w każdej formie modlitwy:

- w codziennej Eucharystii,

- w Namiocie Spotkania,

- w uroczystej modlitwie brewiarzowej,

- rozważaniu Słowa Bożego w małych grupach,

- konferencjach tematycznych,

- szkole modlitwy,

- czy rozważaniu dokumentów Soboru Watykańskeigo II, szczególnie Konstytucji o Liturgii, a także Ogólnego wprowadzenia do Litugii Godzin, czy Ogólnego wprowadzenie do Mszału Rzymskiego.

I choć czas szybko płyną, a nasze spotkanie, formacja i modlitwa, szczególnie liturgiczna, przeżywane były bardzo intensywnie, nie zabrakło w nich ducha jedności i radości, czasu dla drugiego człowieka, a przede wszystkim dla Chrystusa! – bo każdy animator powinien pamiętać słowa drugiego Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Romana Litwińczuka, który podczas nabożeństwa błogosławieństwa animatorów w Krościenku w 1984 roku powiedział: „Jeśli powiedziałem, że animator to jest człowiek przekazu, i nawrócenia, i pokuty, i modlitwy, to musimy powiedzieć, że to jest także człowiek Eucharystii. I nie może dla animatora Msza św. być czymś, co mu się nudzi i dłuży. I czy go widzą, czy nie widzą, Jezus Chrystus we Mszy św. i w Namiocie Spotkania jest jego najbliższym przyjacielem, jest jego powiernikiem. W Eucharystii będzie się wszystko rozwiązywać, do Eucharystii dochodzi i z Eucharystii wychodzi cała jego posługa".
Niech się tak stanie! AMEN!

A na koniec świadectwo naszej koleżanki Natalki Daty. Zobczcie to jej oczami:
Ta sesja szkoły animatora otworzyła mi na nowo oczy na Eucharystię. Poznałam ją głębiej i rozpaliła się we mnie iskierka, by wciąż na nowo ją odkrywać. Dowiedziałam się że Liturgia to nie tylko Msza Święta czy Liturgia Godzin ale także Sakramenty. Na nowo zakochałam się w modlitwie brewiarzem.

II rocznik Szkoły Animatora
wraz z naszym ks. Pawłem

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2020 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”