Animatorzy z Moderatorem na „Cristiadzie”

Film Cristiada

Wieczorem, 10 kwietnia 2013 r., w gronie animatorów Ruchu z naszej diecezji mieliśmy okazję oglądnąć film: „Cristiada”. Pomysł zrodził się spontanicznie, termin był krótki, a ponieważ nasza strona była zablokowana, zaproszenie od Moderatora Diecezjalnego dla wszystkich animatorów znalazło się na Facebook’u. Odpowiedziało na nie 15 osób i zasiedliśmy w fotelach kina „Kijów” w Krakowie.

Film przedstawia okres walk w Meksyku pomiędzy powstańczym ruchem o podłożu katolickim nazywanym Cristero (od zawołania: "Niech żyje Chrystus Król!”) a antyklerykalnym rządem meksykańskim w latach 1926-1929.Powstanie, jak czytamy w Wikipedii, było skierowane przeciwko antykościelnym postanowieniom konstytucji meksykańskiej z 1917 r. oraz polityce rządowej, szczególnie zakazowi publicznych nabożeństw, konfiskacie posiadanych przez parafie nieruchomości, upaństwowieniu katolickich szkół, zakazowi święceń kapłańskich, pozbawieniu księży prawa wyborczego, zakazowi noszenia sutann, używania konfesjonałów, przebywania świeckich na plebaniach, wypędzeniu pochodzących zza granicy biskupów oraz zagranicznych. Prezydent Calles, należący do masonerii, głosił otwarcie, że chce zniszczyć Kościół Katolicki, zaczynając od sprowokowania katolików, a potem ich rzezi.

Kościół uznał kilkunastu poległych w wojnie Cristero za świętych. Beatyfikowany został m.in. Miguel Pro – jezuicki ksiądz, który został rozstrzelany 23 listopada 1927 bez procesu, z powodu oskarżenia o działania wrogie rządowi, księża Cristobal Magallanes i Jose Maria Robles, zamordowani za odprawianie mszy, działacz świecki Anacleto Gonzalez Flores. Najbardziej chyba znanym beatyfikowanym jest niespełna 15-letni Józef Sánchez del Río. Postaci te zostały przedstawione w filmie.

Film, który jest poruszającym świadectwem wiary chrześcijan i gorzką lekcją historii, na pewno wart jest zobaczenia. Więcej o nim można się dowiedzieć na stronie: www.cristiada.pl.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”