Modlitwa o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego

ks.Franciszek Blachnicki

Kapłani z diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej przeżywający 40-lecie kapłaństwa modlili się w Krościenku o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego. W czwartek, 11 kwietnia, Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Księża modlili się przy grobie twórcy ruchu oazowego oraz odwiedzili Centrum Ruchu Światło–Życie.

W gronie jubilatów przeżywających 40-lecie święceń kapłańskich jest abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia a także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Rekolekcje dla ok. 40 duchownych głosi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Potrwają one do 12 kwietnia.

Obok czasu na refleksję są także konferencje i wspólna modlitwa. Ważnym punktem rekolekcji była wizyta w Krościenku i wspólna modlitwa przy grobie ks. Franciszka Blachnickiego.

W homilii abp Wiktor Skworc powiedział, że zapatrzenie się w Jezusa Chrystusa zaowocowało u ks. Franciszka Blachnickiego doświadczeniem Kościoła. „Do wszystkich chciał dotrzeć z Ewangelią, przyjęcie  której widział jako prostą drogę do wyzwolenia, do przeżycia tajemnicy Kościoła. Temu celowi miał służyć plan Wielkiej Ewangelizacji” – powiedział metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc dodał, że ks. Blachnicki wszystkich chciał przyprowadzić do Chrystusa, wszystkim chciał dać możliwość przeżycia Kościoła – Wspólnoty, w którym dokonuje się spotkanie z Chrystusem.

Arcybiskup przypomniał, że 27 lutego na ręce kard. Amato, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Świętych zostało złożone positio – synteza życia i działalności ks. Franciszka Blachnickiego. „Teraz nam pozostaje modlitwa o łaskę beatyfikacji tego kapłana diecezjalnego, który niezależnie od przynależności do konkretnego prezbiterium diecezjalnego, jest nie tyle jego własnością, ile bogactwem całego Kościoła w Polsce i nie tylko” – powiedział metropolita katowicki.

Księża jubilaci modlili się także wspólnie z wiernymi w kościele parafialnym św. Elżbiety w Starym Sączu. Kapłani większość czasu spędzają na modlitwie w Domu Pielgrzyma Opoka, który powstał obok papieskiego ołtarza. Stary Sącz i Opokę – jako miejsce rekolekcji kapłanów z diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej wybrał abp Wiktor Skworc. 16 czerwca 1999 roku, jako biskup tarnowski witał na starosądeckich błoniach Jana Pawła II. Abp Skworc zdecydował także o pozostawieniu ołtarza. Dziś jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu bł. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu ma także relikwie swojego patrona.

źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”