Modlitwa o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego

ks.Franciszek Blachnicki

Kapłani z diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej przeżywający 40-lecie kapłaństwa modlili się w Krościenku o beatyfikację ks. Franciszka Blachnickiego. W czwartek, 11 kwietnia, Mszy św. przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Księża modlili się przy grobie twórcy ruchu oazowego oraz odwiedzili Centrum Ruchu Światło–Życie.

W gronie jubilatów przeżywających 40-lecie święceń kapłańskich jest abp Zygmunt Zimowski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia a także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Rekolekcje dla ok. 40 duchownych głosi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Potrwają one do 12 kwietnia.

Obok czasu na refleksję są także konferencje i wspólna modlitwa. Ważnym punktem rekolekcji była wizyta w Krościenku i wspólna modlitwa przy grobie ks. Franciszka Blachnickiego.

W homilii abp Wiktor Skworc powiedział, że zapatrzenie się w Jezusa Chrystusa zaowocowało u ks. Franciszka Blachnickiego doświadczeniem Kościoła. „Do wszystkich chciał dotrzeć z Ewangelią, przyjęcie  której widział jako prostą drogę do wyzwolenia, do przeżycia tajemnicy Kościoła. Temu celowi miał służyć plan Wielkiej Ewangelizacji” – powiedział metropolita katowicki.

Abp Wiktor Skworc dodał, że ks. Blachnicki wszystkich chciał przyprowadzić do Chrystusa, wszystkim chciał dać możliwość przeżycia Kościoła – Wspólnoty, w którym dokonuje się spotkanie z Chrystusem.

Arcybiskup przypomniał, że 27 lutego na ręce kard. Amato, prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Świętych zostało złożone positio – synteza życia i działalności ks. Franciszka Blachnickiego. „Teraz nam pozostaje modlitwa o łaskę beatyfikacji tego kapłana diecezjalnego, który niezależnie od przynależności do konkretnego prezbiterium diecezjalnego, jest nie tyle jego własnością, ile bogactwem całego Kościoła w Polsce i nie tylko” – powiedział metropolita katowicki.

Księża jubilaci modlili się także wspólnie z wiernymi w kościele parafialnym św. Elżbiety w Starym Sączu. Kapłani większość czasu spędzają na modlitwie w Domu Pielgrzyma Opoka, który powstał obok papieskiego ołtarza. Stary Sącz i Opokę – jako miejsce rekolekcji kapłanów z diecezji tarnowskiej i archidiecezji katowickiej wybrał abp Wiktor Skworc. 16 czerwca 1999 roku, jako biskup tarnowski witał na starosądeckich błoniach Jana Pawła II. Abp Skworc zdecydował także o pozostawieniu ołtarza. Dziś jest to jedno z ważniejszych miejsc kultu bł. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu ma także relikwie swojego patrona.

źródło: http://www.diecezja.tarnow.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2020 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”