Podczas IV Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie na Jasnej Górze w dniach od 27 lutego do 1 marca 1981r. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał do istnienia nową diakonię, wyrosłą z IX drogowskazu Nowego Człowieka i nazwał ją diakonią obrony życia.
Jednak już rok później znajdujemy w dokumentach określenie Diakonia Życia, czyli służba życiu w szerokim tego słowa znaczeniu.
Inspiracją do tak rozumianej posługi były słowa Ojca św. Jana Pawła II z 1978r. "Oddajcie się w służbę życia, a nie śmierci. Czynienie zamachu na nienarodzone życie na jakimkolwiek etapie poczęcia jest podkopywaniem całości porządku moralnego stojącego na straży ludzkiego dobra. Obrona nienaruszalności nienarodzonego życia jest częścią obrony praw i ludzkiej godności. Miłujcie życie, życie własne i innych. Oddajcie się w służbę życia – to słowa przewodnie naszej modlitwy i działania".
2. Posługa
Głównym zadaniem diakonii jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w pełnym tego słowa znaczeniu (obejmująca wszystkie etapy życia człowieka). Diakonia życia podejmuje tematy dotyczące:
godności osoby,
płciowości,
integracji seksualnej,
budowania relacji międzyludzkich,
problemu pornografii,
mody,
małżeństwa i rodziny,
odpowiedzialnego rodzicielstwa,
Naturalnego Planowania Rodziny,
krytycznej oceny antykoncepcji,
aborcji,
eutanazji i jej skutków.
Diakonia zajmuje się także propagowaniem dzieła duchowej adopcji.
III. Formacja i łączność
Diakonia życia skupia w swoich szeregach pełnoletnich członków Ruchu, którzy po odbyciu formacji podstawowej (młodzieżowej lub Domowego Kościoła), jako swoje szczególne powołanie odczytują szeroko pojętą służbę życiu.
W naszej diecezji, Diakonia ponownie zaistniała w roku 2005/2006, kiedy to błogosławieństwa udzielił Moderator Diecezjalny ks. Józef Głowa.
Diakonia spotyka się kilka razy w roku na swoich spotkaniach formacyjnych. W obecnym roku rozpoczęliśmy pielgrzymowaniem do Tarnowca k/Jasła gdzie znajduje się pomnik dzieci nienarodzonych (jeden z trzech w świecie).
W sprawach bieżących osoby związane z DKS utrzymują łączność miedzy sobą głównie przez ogólnopolską listę dyskusyjną VITALIS.
Funkcjonuje również poczta elektorniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na którą można pisać we wszystkich sprawach związanych z diakonią.
IV. Osoby odpowiedzialne
Odpowiedzialnymi za centralną diakonię życia są Agata i Krzysztof Jankowiak. Z nimi też należy się kontaktować we wszystkich sprawach związanych z diakonią i jej posługą tel. (061) 879-77-69, kom. 0-663-740-599, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Moderatorem diakoni życia w diecezji tarnowskiej jest ks. Józef Bąk.
Odpowiedzialnymi za diecezjalną diakonię życia są Elżbieta i Emil Gąsiorkowie.
CENTRALNA DIAKONIA ŻYCIA
KLIKNIJ
↓