Jesienny DWDD – Młodzi w Kościele (filialnym:)

W dniach 23-24 listopada w diecezji kieleckiej odbył się jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych pod hasłem „Młodzi w Kościele". Z diecezji tarnowskiej w tym wydarzeniu uczestniczył Moderator Diecezjalny Ks. Paweł Płatek wraz z przedstawicielami następujących diakonii:
- Diakonii Muzycznej
- Diakonii Formacji Diakonii
- Diakonii Domowego Kościoła.

Wszyscy obecni przeżywali i odkrywali znaczenia hasła w kontekście codziennej posługi.

Wspólna piątkowa modlitwa, doświadczenie wspólnoty i rozważanie Słowa pozwoliło uczestnikom wejść w temat przeżywanych prawd i intensywniej przygotować się do zasadniczych punktów programu. Wśród nich były:

I. Spotkanie w grupach:

1. Praca dotyczyła trzech kroków na drodze towarzyszenia człowiekowi w jego odkrywaniu wiary: wysłuchać, stać się bliskim, świadczyć.

2. Rozważanie słów homilii papieża Franciszka - jako bodziec do zastanowienia się, czy potrafimy – zgodnie z sugestiami Ojca Świętego – podjąć trud towarzyszenia bliźnim, zwłaszcza młodym, w drodze narodzin i rozwoju ich wiary.

3. W temacie „Wysłuchać" padły następujące pytania:

  • Czy mamy czas i serce, aby słuchać potrzeb osób uczestniczących w naszej formacji, czy spotkania formacyjne nie są wyłącznie realizacją z góry zaplanowanych treści formacyjnych?
  • Czy w naszym życiu stać nas na to, by podejmować „apostolstwo ucha: wysłuchać zanim zaczniemy mówić?"

4. W temacie „Stać się bliskim" dzielenie dotyczyło następujących kwestii:

  • Czy jesteśmy chrześcijanami zdolnymi, by stawać się bliskim, do wyjścia z naszych kręgów, aby ogarnąć tych, którzy „nie są z naszego grona", a których Bóg niecierpliwie poszukuje?
  • Czy możemy podać przykłady działań podjętych na rzecz konkretnych osób, które w trakcie spotkań formacyjnych ujawniły nam swoje zmartwienia i pilne potrzeby?

5. Temat „Świadczenia" dotknął następujących refleksji:

  • Czy dostrzegamy niebezpieczeństwo polegające na tym, że w ramach spotkań formacyjnych zamiast „wyzwalającego przesłania zbawienia nieśliśmy samych siebie, nasze recepty?" a w naszym ruchu „ludzie odczuwają bardziej ciężar naszych instytucji niż przyjazną obecność Jezusa"?
  • Podaj przykład sytuacji, kiedy ostatnio zaniosłeś drugiemu człowiekowi słowo Jezusa, niosąc pocieszenie lub zachętę?

II. Eucharystia:

Wszystkie treści, nasze postanowienia, trudy i obowiązki zanieśliśmy przed tron Boga modląc się o dobro dla nas, naszych Diakonii i całego Ruchu Światło-Życie.

III. Godzina odpowiedzialności w diakoniach i spotkanie ogólne:

Dzielenie dotyczyło podjętych przez poszczególne diakonie działań na rzecz rozwoju Ruchu w kontekście hasła roku i Synodu Biskupów o młodzieży w Rzymie.

Czas DWDD jest zawsze – bezwzględnie – czasem umacniania się we wspólnocie, doświadczenia oazowego w naszym życiu, odkrywania bogactwa charyzmatu Światło-Życie i wzajemnej inspiracji.

Czekamy na kolejny Dzień Wspólnoty wierząc, że dzieło Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest miejscem dla każdego człowieka!

  • DWDD jesien2018 1
  • DWDD jesien2018 2

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”