M&m – Ogólnopolska Pielgrzymka KWC

27 września 2014 r. odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Katowic. I my – ludzie Ruchu i członkowie KWC wyruszyliśmy, by uczestniczyć w tym wydarzeniu – tym bardziej, że miało niezwykły charakter – obchody 35-lecia powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Nasza mała wspólnota składała się z dzieci, młodzieży i dorosłych na czele z Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło-Życie ks. Pawłem Płatkiem. Pielgrzymowaliśmy z różnych stron diecezji i nie tylko: Mystkowa, Tarnowa, Bochni, Chorzelowa oraz z Krakowa – dosiadając się po kolei w umówionych miejscach - by razem, z nieukrywaną radością, dotrzeć na miejsce i dołączyć do wspólnoty ludzi, którzy wierzą, że wolność to coś więcej niż hasło propagandowe, czy zwykły brak ograniczeń „od-do".
Wszystko rozpoczęło się o godzinie 10.00 w kościele-wotum KWC pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności, Nabożeństwem Słowa, któremu przewodniczył Moderator Generalny Ks. Adam Wodarczyk, z konferencją ks. dra Henryka Bolczyka pt.: Prorockie intuicje ks. F. Blachnickiego dotyczące wolności i wyzwolenia. W swoim przemówienie ks. Bolczyk zwrócił naszą uwagę szczególnie na kilka aspektów omawianego tematu:

  • wolność wewnętrzną człowieka,
  • społeczny i religijny wymiar wolności,
  • kapłańską posługę Ks. Franciszka widzianą jako proces wychowania do wolności, wraz z krótkim przeglądem dzieł życia ks. Blachnickiego w aspekcie programu wolności,
  • ostatnie dzieło życia ks. Franciszka, czyli Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów.

To, co szczególnie utkwiło nam w sercu, to stwierdzenie ks. Henryka, że nosimy dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego. Symbolem tego jest dla nas herb KWC – obok krzyża litera „M", która oznacza CAŁY TWÓJ oraz mała litera „m" oznaczająca każdego z nas – członka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Razem, we wspólnocie jesteśmy w stałej bliskości z Niepokalaną Jutrzenką Wolności – Matką Kościoła.

Słowo do pielgrzymów skierował również arcybiskup Damian Zimoń, który 25.09.2001 r., konsekrował tę świątynię. Przypomniał wszystkim obecnym, że wybudowanie tego kościoła związane było z aktem proklamacji KWC. Jan Paweł II poświęcił 08.06.1979 r. w Nowym Targu kamień węgielny pod budowę kościoła, który miał powstać dzięki ofiarom osób wyrzekających się alkoholu - jako wotum za ocalenie narodu od klęski alkoholizmu. Jest to dar wdzięczności wobec Niepokalanej. Kamień węgielny pod jego budowę został wzięty od grobu św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Krucjaty. Ksiądz Arcybiskup zwrócił również naszą uwagę na wspaniałe dzieła związane z ratowaniem ludzi uwikłanych w różne nałogi i uzależnienia, dziękując członkom KWC za ich dar abstynencji i zaangażowanie w sprawy społeczne.

Podczas nabożeństwa miało miejsce składanie deklaracji KWC i odnowienie przez uczestników Pielgrzymki swojej ofiary na rzecz tych, którzy sami nie mogą już się wyzwolić.

Następnym punktem była Droga Krzyżowa. Idąc ulicami Katowic wsłuchiwaliśmy się w świadectwa osób związanych z KWC, którzy przy każdej stacji dzielili się swoim doświadczeniem życia w wolności.

Tak, w skupieniu i modlitwie przeszliśmy do Katedry Chrystusa Króla, gdzie pod przewodnictwem J.E. Abpa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii. Arcybiskup zwracając się do uczestników Pielgrzymki podkreślił wagę KWC przypominając apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu: „Proszę abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła".
W ten sposób przypomniał wszystkim przed jakimi zadaniami i wyzwaniami stanęliśmy: od osobistej walki o swoją wolność, poprzez wyraz miłości do tych, którzy przez walkę o abstynencję i trwanie w niej odzyskują wiarę i godność, aż po miłość do Ojczyzny. Wyraził również pewność, że z Jezusem i Maryją – Niepokalaną Matką Kościoła, która czuwa nas całym Ruchem Światło-Życie i dziełem KWC zawsze zwyciężymy. Pod tymi sztandarami jesteśmy Bożym ludem – świadkami tego, że wyzwolenie, szczególnie od lęku, który czyni ludzi niewolnikami, zawsze jest możliwe.

Bardzo miłym akcentem były słowa szczególnego pozdrowienia, które Metropolita Katowicki skierował do pielgrzymów z diecezji tarnowskiej przed końcowym błogoslawieństwem.

Po Eucharystii wysłuchaliśmy jeszcze świadectw pań: Doroty Seweryn i Zuzanny Podlewskiej, które mówiły o Krucjacie Wstrzemięźliwości i jej centrali. Było to spotkanie z żywymi świadkami tamtych wydarzeń i dotknięciem kawałka historii, którego teraz i my jesteśmy częścią.

Wszystko zakończyła Agapa – po której czas było wracać do domów - do codziennej posługi, formacji i świadectwa, że bycie wolnym to radość, pokój serca i błogosławieństwo.

Tym większa nasza radość, że już wiemy, iż za rok znów spotkamy się na szlaku Pielgrzymim KWC – tym razem we Wrocławiu.

Jesteśmy umówieni!

Dołączysz do nas? :)

Tekst: Marta Wideł
Zdjęcia: Karolina Rup, Marta Wideł, Ryszard Nejman, ks. Paweł Płatek

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”