
Rejon Bochnia w dniach od 17 do 19 września przeżywał w Ciężkowicach swoje Rekolekcje, natomiast 24 października miał swój Rejonowy Dzień Wsplólnoty. Oto relacje z tych wydarzeń:
Rekolekcje w Ciężkowicach.
Dobrze, że jesteś!
Takimi słowami, drugi weekend września, powitali nas prowadzący rekolekcje Rejonu Bocheńskiego – ksiądz proboszcz Leszek Rojowski oraz Małgorzata i Romuald Makarewicz. Były to rekolekcje, w czasie których świętowaliśmy 25- lecie Domowego Kościoła w naszym rejonie, a z uwagi na pandemię-już właściwie 27-lecie.
Co za radość opanowała wszystkich, gdy po długim czasie pandemii i ograniczeń, mogliśmy się znowu zobaczyć w tak dużym gronie. Witaliśmy się niezwykle serdecznie w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, jak w domu, do którego często się wraca, bo tu wielu z nas przeżywało swoje pierwsze lub kolejne rekolekcje. Tę miłą atmosferę wprowadzili także ks. Marcin, dyrektor Domu Rekolekcyjnego i siostra Teresita wraz z młodzieżą sprawująca opiekę nad dziećmi. Dzieci była wielka gromada, o dużej rozpiętości wieku, od 4 miesięcy do nastolatków.
Pobyt w Ciężkowicach rozpoczęliśmy mszą świętą, a potem cieszyliśmy się swoją obecnością; poznaliśmy także nowe rodziny, z licznymi dziećmi J Sobotni poranek poświęciliśmy na adorację Najświętszego Sakramentu, a następnie na Jutrznię śpiewaną pięknie na dwa głosy- męski i żeński. Podczas gdy dzieci miały swoje zajęcia, z wielką uwagą wysłuchaliśmy konferencji dotyczącej formacji w Domowym Kościele.
Wszystkim potrzeba mobilizacji, większego entuzjazmu i motywacji do pracy nad sobą, aby obronić te wartości najważniejsze- wiarę w Boga, miłość do drugiego człowieka, miłość małżeńską i rodzinną.
Czas wolny wszyscy spędzili ze swoimi pociechami lub mile gawędząc przy kawie. Dużą atrakcją jest teraz w Ciężkowicach Park Zdrojowy, więc cieszył się sporym powodzeniem, zwłaszcza u dzieci.
Ważnym punktem programu była Msza święta, podczas której nastąpiło podziękowanie parom małżeńskim, pełniącym posługę animatorów w kręgach rodzin w ubiegłym roku i błogosławieństwo nowych par. Z wielką uwagą słuchaliśmy słów naszego proboszcza, a równocześnie moderatora Domowego Kościoła Rejonu Bocheńskiego - ks. Leszka Rojowskiego. Wśród wielu ważnych myśli i wskazówek dla rodzin, zwrócił on uwagę, przytaczając słowa św. Urszuli Ledóchowskiej, jak dużo można uczynić zwykłym, serdecznym uśmiechem.
Sobotni wieczór przeznaczony był na świętowanie 27 rocznicy powstania DK w rejonie. Ileż radości przyniosło nam oglądanie filmików i zdjęć z minionych lat. Rozpoznawaliśmy siebie jako młodych uczestników rekolekcji, oaz, Dni Wspólnoty, pielgrzymek, ognisk itd. Niektórych już nie ma wśród nas. :(
Młodzi wiekiem i stażem małżeńskim z dużym zaciekawieniem słuchali barwnego opowiadania Małgorzaty i Stanisława Matrasów, jak to było na początku, jak powstał Rejon Bocheński i jak wyglądały pierwsze oazy.
Te wspomnienia dla wielu były bardzo ważne. Podziwiali entuzjazm, zaangażowanie, ale też szczerość i humor tych, którzy tworzyli nasz rejon.
W Ciężkowicach gościliśmy także ks. Wojciecha Karpiela, który niedawno został Diecezjalnym Moderatorem Ruchu Światło-Życie.
Program rekolekcji był znakomicie zaplanowany. Świetna była organizacja, przygotowanie i dbałość o każdy szczegół. Wyjeżdżaliśmy z różnymi postanowieniami, odnowionymi przyjaźniami i pokojem w sercu. Wszystkim potrzebne były takie rekolekcje. Dziękujemy! A.M. Golińscy
Rejonowy Dzień Wspólnoty
24 października 2021 r. wczesnym, niedzielnym popołudniem rozpoczęliśmy celebrowanie długo oczekiwanego Dnia Wspólnoty. Rozpoczęliśmy Adoracją Najświętszego Sakramentu, w skupieniu i ciszy oraz przy dźwiękach kanonów uwielbiając Boga i powierzając Mu codzienne, nieraz trudne sprawy. Najważniejszym punktem programu Dnia Wspólnoty była Eucharystia sprawowana w naszej intencji przez moderatora rejonowego Domowego Kościoła ks. Leszka Rojowskiego.
Serdecznie witając się, przeszliśmy do „dolnego kościoła”, gdzie czekał na nas bogato zastawiony stół. Przy ciepłej herbatce i kawie, zabawach i śpiewie odczuwaliśmy prawdziwą wspólnotę. Wysłuchaliśmy świadectwa małżeństwa z głęboko przeżytych rekolekcji III stopnia oraz świadectwa Andrzeja, które dało nam wiele do myślenia.
Mobilizujące do działania były także słowa naszej pary rejonowej Małgorzaty i Romualda Makarewiczów oraz ks. Leszka Rojowskiego, którzy przypominali nam o „Operacji Andrzej” tak ważnej dla rozwoju Ruchu. Dużą furorę zrobił Quiz o Ojcu Franciszku Blachnickim przeprowadzony przez Roberta. Nie były to łatwe pytania, ale i tak wiele osób zdobyło słodkie nagrody a nasza wiedza znacznie się poszerzyła. Żegnaliśmy się ze świadomością dobrze i owocnie przeżytego czasu. I dorośli, i dzieci potrzebują takiej właśnie wspólnoty. Alicja i Michał Golińscy.