W dniach 25-26 października 2013 roku, w Collegium Marianum – domu macierzystym Księży i Braci Pallotynów na Kopcu w Kleczy nieopodal Wadowic odbywał się jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii krakowskiej Ruchu Światło-Życie. Tematem przewodnim spotkania, które zgromadziło odpowiedzialnych za diakonie jedności i diakonie specjalistyczne z archidiecezji krakowskiej i przemyskiej, diecezji kieleckiej, rzeszowskiej i tarnowskiej oraz prowincji krakowskiej braci Kapucynów było „Posłuszeństwo na wzór Chrystusa Sługi".
Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk, w słowie skierowanym do uczestników jesiennego DWDD przypomniał fundamentalne znaczenie służby i posłuszeństwa będących charakterystycznymi elementami duchowości naszego Ruchu, a które realizują się w pragnieniu pełnego zjednoczenia z Chrystusem Sługą, który przyszedł, aby służyć i oddać swoje życie dla wypełnienia woli Ojca. Ponadto członków Ruchu Światło-Życie charakteryzuje postawa miłości do Kościoła. Wyraża się ona w tym, że świadectwo i służbę starają się oni wypełniać zawsze w łączności z hierarchią Kościoła, której szczególnie jest zlecona posługa jedności i która ma być znakiem tej jedności.
Jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych rozpoczęliśmy od wspólnej kolacji, która stała się okazją do rozmowy i nawiązania nowych znajomości między przedstawicielami Ruchu Światło-Życie z wszystkich diecezji wchodzących w skład naszej filii. Wszystkich uczestników spotkania powitali ks. Paweł Płatek – moderator filii krakowskiej oraz ks. Mariusz Susek – moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej, będącej gospodarzem tego spotkania.
Następnie zgromadziliśmy się w kaplicy pw. Maryi – Królowej Apostołów na Nieszporach – modląc się o ducha komunii i ducha posłuszeństwa dla wszystkich podejmujących diakonie w Kościele i w Ruchu Światło-Życie. Ks. Paweł Płatek, który przewodniczył naszej modlitwie, w wygłoszonym słowie przyrównał Ruch Światło-Życie do orkiestry, której muzyka staje się poezją dla uszu jedynie wtedy kiedy ma jednego dyrygenta, cóż bowiem z tego, że w jej skład wejdą wybitni muzycy jeśli nie znajdzie się nikt, kto nimi pokieruje i kto nad nimi zapanuje, lub gdy dyrygentów będzie kilku?
Następnie każdy z nas rozbił swój Namiot Spotkania – spotkania z Chrystusem obecnym w wystawionym Najświętszym Sakramencie i Słowie Bożym (J 15, 1-17), które rozważaliśmy.
Na zakończenie pierwszego dnia naszego spotkania w Kleczy, mieliśmy możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej, która w bezkrwawy sposób uobecnia krzyżową ofiarę naszego Zbawiciela, który w ofierze swojego życia uwielbił Boga bezgraniczną miłością i posłuszeństwem.
Sobotę rozpoczęliśmy od modlitwy jutrznią trwając w jedności i łączności z całym Kościołem. Następnie udaliśmy się na śniadanie, które pozwoliło nam nabrać sił na rozpoczęty, bardzo intensywny dzień.
Kolejnym punktem DWDD była Modlitwa w ciągu dnia połączona z konferencją o posłuszeństwie na wzór Chrystusa Sługi, którą wygłosił ks. Daniel Trojnar – moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji przemyskiej. Ks. Daniel w bardzo konkretny sposób przedstawił nam właściwy sposób rozumienia i realizowania posłuszeństwa w naszym Ruchu.
Wszelkie nieporozumienia, które pojawiają się w Ruchu Światło-Życie i całym Kościele, są wynikiem niewłaściwego pojmowania tej kwestii. Poruszona została również kwestia eklezjologii demokratycznej – pojęcia sprzecznego już w samej nazwie. Kościół, a więc także, Ruch Światło-Życie nie jest miejscem do realizowania osobistych ambicji związanych chęcią władzy. Zostaliśmy wezwani do służby Kościołowi i braciom. I właśnie wezwanie do służby, wymaga od nas wyzbycia się pychy. Podejmując bowiem odpowiedzialność za różne dzieła, jednocześnie wybieramy posłuszeństwo naszym pasterzom – Moderatorowi Generalnemu i naszym moderatorom diecezjalnym. Pamiętajmy, że przełożony może się mylić, ale posłuszny mu zawsze wygrywa, dlatego że uczy się tego, co jest filarem życia w Bogu, życia w posłuszeństwie Bogu. Następnie wysłuchaliśmy świadectwa przedstawicieli różnych stanów na temat posłuszeństwa na różnych wymiarach – posłuszeństwa hierarchii kościelnej, w życiu konsekrowanym, w rodzinie. O trudnościach, pokusach, wyzwaniach oraz o sposobie ich zwalczania – czyli realizowaniu posłuszeństwa na wzór Chrystusa Sługi opowiedzieli ks. Jan, p. Jola Pitek z INMK oraz państwo Barbara i Wiesław Litwinowie.
Następnie udaliśmy się na krótką przerwę, w czasie której przy kawie, herbacie i cieście mogliśmy się wymienić naszymi dotychczasowymi spostrzeżeniami nad poruszanym w czasie DWDD tematem.
Po przerwie nastąpił czas na spotkanie w grupach diakonijnych – w pierwszej części dzieliliśmy się tekstem Namiotu Spotkania z dnia poprzedniego, w drugiej rozmawialiśmy na temat realizowania przez nas posłuszeństwa w naszym życiu i podejmowanych przez nas diakoniach.
Po spotkaniu w grupach, zgromadziliśmy się w kaplicy na Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej – Jan Szkodoń. Przed przyjazdem do Kleczy, powierzył nas wszystkich i cały Ruch Światło-Życie opiece bł. Jana Pawła II, modląc się przy chrzcielnicy w kościele parafialnym w Wadowicach. Bp. Jan w wygłoszonym słowie wskazał na Maryję – pokorną służebnicę Pana, bezgranicznie posłuszną Bogu oraz słowa z Drugiego Listu św. Pawła Apostoła do Koryntian – „Miłość Chrystusa przynagla nas" – przynagla nas do służby, do odwzajemnienia tej miłości.
Po Uczcie duchowej przyszła pora na obiad, a po nim na chwilę odpoczynku.
Następnie zgromadziliśmy się na Godzinie Odpowiedzialności, gdzie przedstawiciele grup, w których przeżywaliśmy spotkania przedstawili wszystkim wypracowane przez swoje diakonie wnioski i spostrzeżenia dotyczące posłuszeństwa. Następnie moderatorzy diecezjalni i odpowiedzialni podzielili się efektami działań podejmowanych przez Ruch w swoich diecezjach, ciesząc się tym co już udało się zrobić i tym, co dopiero można dokonać. Z ogromną radością ks. Paweł Płatek przedstawił uczestnikom DWDD zamysł organizowania Oazowych Rabanów, dzieląc się entuzjastycznymi wiadomościami napływającymi z odbywającego się w tym samym czasie w Ciężkowicach –Rabanu do kwadratu.
Po podsumowaniu spotkań w grupach, oraz przedsięwzięć podejmowanych przez Ruch w diecezjach naszej filii, wysłuchaliśmy informacji od centralnych diakonii specjalistycznych, a następnie uczestniczyliśmy w Nieszporach, którym przewodniczył ks. Mariusz Susek.
Po modlitwie Liturgią Godzin udaliśmy się do jadalni na pyszną kolację, w czasie, której ks. Paweł zaprosił wszystkich na Wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, który odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia Starym Sączu.
Po kolacji, przyszedł czas pakowania, pożegnań i odjazdów. Nie pozostało zatem nic więcej jak również spakować się, pożegnań i wyjechać z Kleczy, czekając już na kolejny DWDD.
Pokorna służebnico Pana,
Bądź zawsze przy mnie, abym stał się
pokornym sługą
na wzór mego Mistrza i Pana
Niechaj Chrystus Sługa porwie nas wszystkich na tę wspaniałą królewską drogę posłuszeństwa, abyśmy odnaleźli prawdziwą wolność i prawdziwą radość w zjednoczeniu z Nim.
Tekst: Krystian Stec
Zdjęcia: Zbigniew Wawrzyński