Zapraszam wszystkich członków Ruchu Światło-Życie naszej diecezji, a zwłaszcza odpowiedzialnych: moderatorów, animatorów, pary rejonowe, pary animatorskie kręgów i ich opiekunów duchowych, odpowiedzialnych za diakonie specjalistyczne do Bazyliki Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach na Mszę świętą 31 maja o godz. 18.00.
W tym roku mija bowiem 10 lat od pielgrzymki Ruchu Światło-Życie diecezji tarnowskiej do tamtejszego Sanktuarium. Jak pamięta wielu z nas, punktem centralnym całonocnego czuwania modlitewnego 30/31 maja 2003 r. w Bazylice była uroczysta Msza święta, podczas której Biskup Tarnowski Wiktor Skworc wraz z licznie zgromadzonymi członkami Ruchu: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, rodzinami, osobami konsekrowanymi, kapłanami, dokonał Aktu Zawierzenia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej Bożemu Miłosierdziu:
Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu, Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej.
Zawierzamy dzieci, młodzież, rodziny i wszystkich,
którzy szli lub nadal idą drogą formacji oazowej.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz słabość, przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim członkom Ruchu Światło-Życie naszej Diecezji
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, Trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze Przedwieczny,
dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
Amen.
Chcemy w tym roku odnowić tę postawę zawierzenia w sobie, by jeszcze gorliwiej przekazywać ją innym. Staramy się to czynić od lat podczas sesji Szkoły Animatora, modląc się Koronką do Bożego Miłosierdzia i odmawiając Akt Zawierzenia. Każdego roku staramy się podejmować Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia, a w tym roku w to święto, kończąc Oazę Modlitwy dla Animatorów w Szczawnicy, poświęciliśmy uroczyście kopie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego i jedną z nich zostawiliśmy w naszym szczawnickim Domu Rekolekcyjnym, aby był przypomnieniem tego Aktu i wezwaniem do realizacji orędzia miłosierdzia.
Szczególnym momentem przeżywania 10-lecia będzie dla nas wszystkich wieczorna pielgrzymka do Łagiewnik, 31 maja, gdzie będziemy sprawować Eucharystię w Bazylice o godz. 18.00 i wspólnie odnowimy Akt Zawierzenia. Głównym celebransem będzie ks. Józef Głowa, przed 10. laty Moderator Diecezjalny Ruchu Światło-Życie, inicjator i główny organizator całej uroczystości Zawierzenia.
Pragniemy wracać do Orędzia Miłosierdzia także podczas tegorocznych oaz wakacyjnych, przybliżając uczestnikom sens i właściwy kult tej Bożej Tajemnicy. Włączymy się również w rozpoczynającą się 14 września przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu peregrynację kopii obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej. Wiemy także, iż obraz i relikwie od 28 października do 3 listopada br. przebywać będą w Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce, więc i tam będzie okazja modlić się przy nich, dziękować i upraszać potrzebne łaski.
W naszych osobistych modlitwach może zagości na stałe codzienna Koronka do Bożego Miłosierdzia („Każdą duszę bronię w godzinie śmierci, jako swej chwały, która odmawiać będzie tę koronkę albo przy konającym inni odmówią - jednak odpustu tego samego dostępują. Kiedy przy konającym odmawiają tę koronkę, uśmierza się gniew Boży, a miłosierdzie niezgłębione ogarnia duszę” (Dzienniczek, 811), czy pamięć o Godzinie Miłosierdzia („Ile razy usłyszysz, jak zegar bije trzecią godzinę, zanurzaj się cała w miłosierdziu moim, uwielbiając i wysławiając je (…). Staraj się w tej godzinie odprawiać drogę krzyżową, o ile ci na to obowiązki pozwolą; a jeżeli nie możesz odprawić drogi krzyżowej, to przynajmniej wstąp na chwilę do kaplicy i uczcij moje serce, które jest pełne miłosierdzia w Najświętszym Sakramencie; a jeżeli nie możesz wstąpić do kaplicy, pogrąż się w modlitwie tam, gdzie jesteś, chociaż przez króciutką chwilę” (Dzienniczek, 1572), a także może zrodzi się głębokie pragnienie lepszego poznania kultu Miłosierdzia Bożego i życia nim przez ufność i uczynki miłosierdzia.
Owocem 10-lecia być może stanie się także zaangażowanie większej liczby osób w naszą diecezjalną Diakonię Miłosierdzia.
Zapraszam raz jeszcze wszystkich najpierw do wspólnej modlitwy w Łagiewnikach. Zachęcam księży moderatorów i pary rejonowe do zorganizowania, w razie potrzeby, autokarów i wspólnego wyjazdu z rejonu. Niech w sercu każdego z nas pojawi się pragnienie, by tego dnia być razem w tym świętym miejscu i modlić się za Ruch w naszej diecezji, powierzając Panu Bogu dzieci, młodzież, dorosłych, rodziny i kapłanów. Jako Ruch w diecezji tarnowskiej nosimy w sobie to słodkie zobowiązanie, aby być apostołami Bożego miłosierdzia
Niech towarzyszą nam także słowa Listu pasterskiego Biskupa Tarnowskiego z okazji peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego w Diecezji Tarnowskiej, których słuchaliśmy w Niedzielę Miłosierdzia, 7 kwietnia br.: „Ważnym elementem przygotowania do peregrynacji może być również indywidualne lub wspólnotowe pielgrzymowanie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zewnętrzne pielgrzymowanie do Sanktuarium w Łagiewnikach może pomóc nam w przygotowaniu gleby własnego serca, by doświadczyć w nim przemieniającej mocy Bożego Miłosierdzia, w którym „jak w jasnych promieniach słońca odkrywamy również prawdę o nas samych; o tym, że potrzebujemy miłości, aby wzrastać duchowo i dzielić się miłością. Miłosierdzie Boże jest kluczem do zrozumienia człowieka i jego misji w świecie. Jest nadzieją, która otwiera nas na nieznaną przyszłość i dodaje odwagi do podejmowania wyzwań współczesności” (Jan Paweł II)”.
Ks. Paweł Płatek