W dniach 4-5 kwietnia br. w Domu Pielgrzyma OPOKA w Starym Sączu odbył się wiosenny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii krakowskiej Ruchu Światło-Życie. Uczestniczyło w nim 85 osób przybyłych z archidiecezji przemyskiej i krakowskiej, diecezji kieleckiej, rzeszowskiej i tarnowskiej.
Byli to moderatorzy i przedstawiciele działających w tych diecezjach poszczególnych diakonii naszego Ruchu: misyjnej, ewangelizacji, wyzwolenia, modlitwy, komunikowania społecznego, muzycznej, liturgicznej, życia, oaz rekolekcyjnych, formacji diakonii, jedności, miłosierdzia, środków materialnych, wspólnoty rodzinnej, a także panie z Centrum Ruchu Światło-Życie na Kopiej Górce.
Tematem DWDD były „Wyzwania dla Ruchu Światło-Życie płynące z kanonizacji Jana Pawła II”. Dlatego już w piątek wieczorem, przeżywając Drogę Krzyżową, przy poszczególnych stacjach wsłuchiwaliśmy się we fragmenty nagrań przemówień papieża Jana Pawła II z IV Pielgrzymki do Polski.
Sobotę rozpoczęliśmy Jutrznią, podczas której ks. Sławomir Sarek z Kielc mówił o harmonii jako jednym z przymiotów świętości. Po śniadaniu spotkaliśmy się na brewiarzowej Modlitwie w ciągu dnia, po której ks. Mariusz Susek z Krakowa w krótkiej katechezie wprowadził nas w pracę w grupach zadaniowych. Podzieleni na sześć zespołów pracowaliśmy nad tekstem Listu papieża Jana Pawła II do Ruchu Światło-Życie z okazji 30. rocznicy Aktu konstytutywnego, starając się ułożyć listę wskazówek lub pytania do rachunku sumienia, związane z podkreślonymi w tym liście przez Papieża trzema istotnymi elementami duchowości Ruchu, którymi są: umiłowanie Słowa Bożego, troska o liturgię (Eucharystię) i zaangażowanie w parafii.
Po krótkiej przerwie kawowej, spotkaliśmy się ponownie, tym razem w grupach diakonijnych, z których każda zastanawiała się nad tekstami papieskimi, które można odnieść szczególnie do danej diakonii. Był to również czas dzielenia się pracą diakonii w poszczególnych diecezjach.
Punktem kulminacyjnym Dnia Wspólnoty była Eucharystia, której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. W wygłoszonej homilii Pasterz naszej diecezji wskazywał, iż jesteśmy wezwani do posługi niejako lekarzy, którzy umieją rozpoznawać to, co naprawdę dobre oraz umiejętnie, a zarazem stanowczo usuwać u siebie, u drugiego człowieka, we wspólnocie to, co szkodzi.
Po obiedzie był czas na zwiedzanie okolicy, a od godziny 15.00 przystąpiliśmy do podsumowania Dnia Wspólnoty i dzielenia się tym, co robimy i co planujemy. Trwało to dość długo – to znak, że dobrze przepracowaliśmy przedpołudnie i że w naszych diecezjach jest podejmowanych wiele inicjatyw, którymi możemy się dzielić.
Dziękuję wszystkim, którzy przygotowali i pomogli przeprowadzić ten DWDD, a p. Zbigniewowi Wawrzyńskiemu za udostępnienie zdjęć!
Za wspólny czas i za dobro, które dzieje się wśród nas i przez nas, niech będzie chwała Panu!
Zdjęcia: Zbigniew Wawrzyński
(archidiecezja przemyska)