„Nawrócenia duchowego, żywej miłości Boga i bliźniego, troski o sprawiedliwość i pokój, ewangelicznego traktowania ubogich i ubóstwa, wymaga się od wszystkich"
W niedzielę 15 marca, niedzielę Laetare, Ruch Światło–Życie rejonu bocheńskiego przeżywał w parafii Św. Mikołaja Biskupa Dzień Wspólnoty.
Rozpoczęliśmy świętowanie od udziału w Eucharystii i w nabożeństwie Gorzkich Żali. Następnie udaliśmy się do Bursy, gdzie odbyła się kolejna część spotkania. Temat dnia ściśle korelował z czasem Wielkiego Postu, bowiem dotyczył problemu miłości ubogich i dzielenia się sobą oraz posiadanymi dobrami. Po przywołaniu wsparcia Ducha Świętego krótką katechezę wygłosił moderator rejonu DK – ks. Bogusław Tokarz. Byli obecni również: ks. Sławomir Sosnowski – moderator rejonowy Ruchu Światło–Życie – oraz para diecezjalna – Ala i Marek Machaj.
Praca w grupach – dość licznych – z powodu niewielkich problemów technicznych – uświadomiła nam, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy w jakiś sposób ubodzy. Ubóstwo dotyka wszystkie dziedziny naszego życia i powinniśmy z nim walczyć zaczynając od siebie, a kończąc na tych, którzy żyją wokół nas. Ważne jest byśmy dostrzegali tych, którym możemy pomóc: w rodzinie, sąsiedztwie, byśmy nie byli egoistami, którzy nie chcą spotkać się z drugim człowiekiem, porozmawiać szczerze i otwarcie, albo po prostu uśmiechnąć się do kogoś, kto przechodzi obok. W przypadku ubóstwa materialnego też czasem trudno nieść pomoc, aby nikogo nie urazić, nie upokorzyć. Większą trudność sprawia nam proszenie o pomoc, niż samo pomaganie. Zawsze jednak możemy ofiarować komuś naszą modlitwę i to też będzie wymierna pomoc. Będąc we wspólnocie możemy w prosty sposób pomagać innym (i tu wybrzmiały konkretne sposoby tej pomocy): „złotówka" w piątek jako wsparcie dla wyjeżdzających na rekolekcje, składki na rzecz Ruchu, przyjmowanie różnych posług bez szemrania, angażowanie się w prace rozmaitych diakonii.
Wszystko powinno opierać się „regule": Miłość = 6xD – czyli: Miłość to dar darmo dany dla dobra drugiego!
Zaprezentowane zostały trzy kolejne diakonie, w których szczególnie zwraca się uwagę na miłość bliźniego i niesie wymierną pomoc:
• Diakonia Miłosierdzia, którą przedstawiła Renata,
• Diakonia Życia zaprezentowana przez Dorotkę i Piotra Roguszów,
• Diakonia Wyzwolenia przedstawiona przez Stasia Gołasa.
Na koniec przyszedł czas na radosną agapę.....
Niech Pan Bóg wynagrodzi stokrotnie wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego dnia, diakonii muzycznej, wychowawczej i gospodarczej oraz wszystkim za obecność i podzielenie się tym, co mają najlepszego – sobą!
Chwała Panu!
Renata i Tomasz Zagrodzcy