Dnia 7 grudnia b.r. o godz. 14.00 rejon mielecki Ruchu Światło Życie spotkał się po raz drugi na Dniu Wspólnoty. Tym razem gościliśmy w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mielcu, a spotkanie wspólnotowe odbyło się w kaplicy św. Ojca Pio.
Po zawiązaniu wspólnoty, śpiewie, zapaleniu świecy i modlitwie do Ducha Świętego nastąpiło powitanie zebranych rodzin przez ks. Jerzego Ciećko, moderatora Domowego Kościoła Ruchu Światło Życie rejonu mieleckiego. Następnie wysłuchaliśmy konferencji Księdza Moderatora zatytułowanej „Bóg Ojciec – źródło jedności Kościoła", w której zwrócił on uwagę na kilka zagadnień. W wystąpieniu podkreślone zostało, że wiara jest darem, ale trzeba ją przyjmować dobrowolnie oraz nieustannie zdobywać. Człowiek jeśli wierzy w Boga to tak jakby postawił na niego. Ze smutkiem zostało stwierdzone, że wielu ludzi wierząc w Boga wzbrania się od przynależności do Kościoła, a Kościołem jesteśmy przecież my, każdy z nas jest jego cząstką, tworzymy jedność. Owej jedności powinniśmy szukać, wręcz walczyć o nią, byśmy wyznawali jedną wiarę i miłość do Boga, ale i do ludzi. Jesteśmy za nią odpowiedzialni, zarówno w grupach (np. Domowym Kościele) jak i wśród ludzi. Musimy zachęcać do budowania jedności. Mamy być zaczynem jedności w swoich środowiskach.
Kolejnym punktem spotkania wspólnotowego było świadectwo dwóch wolontariuszek z Ruchu Światło – Życie; Izy (pochodzącej z Mielca) i Judyty, które spędziły kilka miesięcy w Kenii wśród m.in. tamtejszych katolików. Podzieliły się one z nami doświadczeniami ze swojej pracy w Afryce. Zwróciły naszą uwagę na żywiołowość tamtejszej wiary, szczególną rolę tańca w wielbieniu Boga. Zaprezentowały wiele fotografii zatytułowanych ogólnie „Kościół w Kenii", które uzupełniły ich świadectwo, a często stanowiły motyw przewodni poszczególnych opowieści. Na zakończenie oglądnęliśmy film o zorganizowanych przez dziewczyny rekolekcjach w miejscowości Kagaene. Świadectwo Izy i Judyty zakończył wspólny z nami śpiew, w którym po kenijsku wielbiliśmy Boga.
Po usłyszanym świadectwie nastąpiła Msza św., w czasie której kazanie wygłosił ks. Mariusz Gródek, opiekun Domowego Kościoła w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podkreślił on znaczenie Adwentu jako czasu oczekiwania naszego na narodzenie Jezusa Chrystusa, ale i naszego Pana na nas. Stwierdził, byśmy w odniesieniu do usłyszanego podczas Mszy św. czytania, jako chrześcijanie dawali z siebie więcej, rzeczywiście nawrócili się, tzn. radykalnie poszli za Jezusem Chrystusem.
Zaraz po zakończeniu Eucharystii mogliśmy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ofiarować Jezusowi Chrystusowi nasze troski, obawy, niepokoje, ale i radości. Podziękować za liczne błogosławieństwa, dar wspólnoty.
Ostatnim punktem spotkania wspólnotowego była agapa. Przy herbacie, kawie, owocach i pysznych słodkościach omówiliśmy bieżące sprawy dotyczące naszych kręgów Domowego Kościoła, ustaliliśmy ostateczne szczegóły w kwestii realizowanej przez nas Szlachetnej Paczki oraz poruszyliśmy inne tematy. W związku z tym, że spotkanie odbyło się w okresie mikołajkowym, odwiedził nas również święty Mikołaj, przynosząc kolejne słodkości. Agapę zakończyło błogosławieństwo udzielone nam przez ks. Mariusza Gródka.
Kolejny Dzień Wspólnoty stanowił dla nas czas ubogacenia, motywacji do radykalnego pójścia za Chrystusem i bycia lepszymi ludźmi, budowania jedności i otwarcia się na innych.
Krystyna i Krzysztof Haptaś