31 III - 2 IV 2017 - ten weekend należał do Diecezjalnej Szkoły Animatora!
Ten weekend należał do Nowej Kultury!
Ten weekend należał do Pana Boga!
Młodzi liderzy oazowi wraz ze swoim Moderatorem Diecezjalnym Ks. Pawłem Płatkiem poznawali, pogłębiali i przyswajali treści kolejnego Drogowskazu ku dojrzałości chrześcijańskiej przygotowujące ich do posługi Animatora.
Był czas na wykłady formacyjne, spotkania w grupach, konferencje szkoleniowe, modlitwę - właściwie dużo modlitwy! I odpoczynek pełen radości :)
A Słowa, które prowadziły całą wspólnotę dedykujemy Wam wszystkim: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę" /1 Kor 6, 12/, bowiem "Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli!" /Ga 5, 1/
Piątek na DSA wszystko rozpoczęło się wspólną kolacją, zawiązaniem wspólnoty i modlitwą. Młodzi po wprowadzeniu do tematu sesji odprawili Drogę Krzyżową inspirowaną dzienniczkiem Siostry Faustyny, a następnie zostali w kaplicy, by przeżyć indywidualny Namiot Spotkania. Każdy miał tyle czasu ile potrzebował. Trwał na modlitwie. Skupiał się na formacji. Kończył dzień blisko Pana Boga.
Sobota rozpoczęła się wspólną modlitwą Jutrzni, a następnie śniadaniem. Po krótkiej przerwie młodzi spotkali się na konferencji prowadzonej tym razem przez wszystkich Animatorów. Temat nad którym się pochylali brzmiał: „Nowa Kultura, czyli Nowe Życie, Nowy Człowiek, Nowa Wspólnota". Sam początek należał do odpowiedzialnej za Diakonię Formacji Diakonii Marty Wideł – wprowadziła wszystkich w temat rozumienia czym jest kultura, a później wskazała, że nowa kultura to:
A wreszcie pokazała czym jest KWC, zapraszając nas do oglądnięcia konferencji Ks. Franciszka Blachnickiego „Czym jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka".
Po takim początku przyszedł czas na wzruszające świadectwa wszystkich Animatorów. Każdy z nich pokazał członkom Diecezjalnej Szkoły Animatorów jak IX Drogowskaz Nowego Człowieka wpłynął na nich osobiście i czym w ich życiu jest KWC. Zaskakujący był fakt, że ile Animatorów tyle historii. Każdemu KWC i temat Nowej Kultury towarzyszył w życiu, choć w inny sposób.
Po konferencji młodzież wraz ze swoim Moderatorem Ks. Pawłem Płatkiem zebrała się na modlitwie i wspólnej celebracji Eucharystii. Pierwsza część panelu zamknęła pora obiadowa i odpoczynek.
Czas wolny nie do końca był taki wolny, bowiem cała Szkoła Animatora udała się na spacer – tym razem wszyscy doświadczyli uroku czchowskiego jeziora z pięknym molem. Zachwytów, próby zatrzymania chwili w kadrze i pamiątkowych zdjęć nie było końca. Tam też, na łonie natury, blisko Pana Boga odbyła się Godzina Miłosierdzia Bożego wraz z Koronką i aktem zawierzenia Ruchu Światło-Życie Miłosierdziu Bożemu.
Po powrocie do Efezu rozpoczął się popołudniowy panel, który rozpoczęła konferencja metody: „Program formacyjny Ruchu Światło-Życie – OND". Animatorka Marta przedstawiła uczestnikom SA cele, program i znaczenie systemu formacyjnego dla gimnazjum – Oazy Nowej Drogi. Był więc czas, aby przyjrzeć się materiałom w ciągu roku i podczas oaz wakacyjnych – to ważny element przygotowania każdego Animatora – znać i rozumieć program formacyjny.
Zaraz po tej konferencji pracę z młodzieżą przyjęła Animatorka Ania Rękawek, która pokazała i nauczyła nas kolejnych nowych i bardzo ciekawych metod aktywizujących. Później był czas na przyswojenie ich i mały sprawdzian – czy i w jakim stopniu udało się nauczyć omawianych metod. Na sam koniec tej pracy, każdy uczestnik wybierał sobie jedną dowolną metodę – poznaną na sesji lub wcześniejszych spotkaniach – omawiał je, a następnie został zobowiązany do napisania konspektu – właśnie z tą metodą, którą przedstawiał. Wyniki już na najbliższej sesji.
Po takiej intensywnej pracy przyszedł czas na relaks: kolacja i pogodny wieczór, na który zaprosiła Animatorka Karolina Rup pozwolił każdemu wypocząć i dodatkowo zapewnił mnóstwo radości i zabawy. Był śpiew, były gry, była chwila na zrobienie czegoś wspólnego razem – tak, by każdy mógł zobaczyć jak cudownie być razem.
Dzień zakończył wspólna modlitwa. Cała Szkoła Animatora wraz z Ks. Pawłem i diakonią posługującą spotkała się przy Krzyżu...
To dobrze znanym im znaku, który tak często spotykają...
Tak często, że aż przyzwyczaili się do Niego...
Uczestnicy modlitwy chcieli więc zapytać co On im mówi, co On im może powiedzieć...
Przyszli tego dnia przed Święty Krzyż, aby zapatrzeć się w niego i święte dzieło odkupienia świata, które dokonało się na nim.
Z Krzyżem dzień zakończyli.
Niedziela zaraz po modlitwie porannej i śniadaniu rozpoczęła się spotkaniem w małych grupach. Temat dotykał wolności w trzech aspektach:
Tak omówiony temat stał się dobrą okazją do dzielenia się jednymi z ważniejszych kwestii w temacie Nowej Kultury.
Jego przedłużeniem było spotkanie z Moderatorem Ks. Pawłem, który w panelu dyskusyjnym odpowiedział na nurtujące uczestników Szkoły Animatora pytania – ten element na stałe został wprowadzony w program formacyjny SA – często bowiem młodzi, zaangażowani w sprawy Kościoła są pytani o różne, ważne, czasem trudne kwestie – chcą być dobrze przygotowani i móc pomóc każdemu, kto zwróci się do nich o pomoc.
Sesję Diecezjalnej Szkoły Animatora zakończyła uroczysta Eucharystia, podczas której każdy z obecnych modlił się o wewnętrzną wolność dla siebie i odwagę dla każdego, kto ukochał i podąża drogą Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Uczestnicy sesji NOWA KULTURA
Diecezjalnej Szkoły Animatora
I jak zawsze zapraszamy także do galerii zdjęć na Facebook'u :)