Kongregacja „XL"

W dniach 20-23.02.2015 na Jasnej Górze, jak co roku odbyła się Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Poprzedziła ją Parresia, czyli Międzynarodowe spotkania Ruchu Światło-Życie, w którym wzięli udział przedstawiciele z Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Polski, a przez obecność Diakoni Misyjnej reprezentowany był również Ruch w Kenii, Chinach, Kazachstanie i na Filipinach. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele „Drogocennej Perły", którzy reprezentowali Ruch w Niemczech i Turkmenistanie.

Tegoroczne spotkanie miało szczególny charakter, bowiem z jednej strony była to jubileuszowa 40. Kongregacja, a z drugiej strony prowadził ją Biskup – nasz Moderator Generalny ks. Adam Wodarczyk.
Hasło, które towarzyszyło uczestnikom KO, jak i wprowadziło nas w nowy rok formacyjny, ma niezwykłe znaczenie dla każdego odpowiedzialnego w Ruchu Światło-Życie i otwiera nas na zupełnie nowy wymiar – wymiar naszej posługi „w mocy Ducha Świętego".

W Kongregacji Odpowiedzialnych uczestniczyło w sumie 34 osoby z naszej diecezji, w tym my, grupa, która wybrała się z Moderatorem Diecezjalnym ks. Pawłem Płatkiem: Karolina Rup i Marta Wideł z Diakonii Formacji Diakonii, Madzia Jakubas z Diakonii Miłosierdzia, Natalka Data i Tomek Milówka z Diakonii Muzycznej.

Nasza przygoda i przeżywanie KO rozpoczęło się w piątek w Tarnowie, gdy wspólnie wyruszyliśmy w drogę do Częstochowy, na Jasną Górę. W kontekście tematu, który rysował się przed nami w czasie podróży towarzyszyły nam słowa z Pisma Świętego: „Nikt... nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: «Panem jest Jezus»" (1 Kor 12,3). Droga upływała nam więc na dzieleniu się przemyśleniami, podejmowaniu tematów dotyczących naszego zaangażowani w Ruchu i wyrażeniu oczekiwań związanych z czasem Kongregacji. Po przyjeździe na miejsce i zakwaterowaniu nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Matki Bożej, by pomodlić się przed Jej cudownym obliczem, polecać czas 40. KO i poprosić w naszych osobistych intencjach i intencjach Ruchu Światło-Życie diecezji tarnowskiej.

Reszta piątkowego wieczoru – jak zawsze – upłynęła nam na wzajemnych powitaniach z dawno niewidzianymi przyjaciółmi i znajomymi z oazy, rozmowach i żartach – wszystko w radości, że znów możemy się spotkać i uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu z życia Ruchu Światło-Życie.

Sobotę rozpoczęliśmy modlitwą Jutrzni. W skierowanym do nas słowie ks. Tomasz Opaliński, Moderator Krajowy Domowego Kościoła, zwrócił uwagę szczególnie na wymiar społeczny postu, który wpisuje się w przeżywanie czasu Wielkiego Postu i ma dotykać ludzi obok nas – naszego zaangażowania się w pomoc potrzebującym, w poświęcenie czasu tym, którzy są samotni, w realizowaniu swojego powołania w służbie innym – chorym, opuszczonym, biednym, a także tym, którzy być może są obok nas niezauważani i nieszczęśliwi. To z kolei pozwoli odnowić w sobie lub w ogóle odnaleźć dar wrażliwości i pokory i skieruje naszą uwagę – myśli i serce na dobro, którego szczególnie w tym czasie powinniśmy szukać i które powinniśmy czynić.

Zaraz po modlitwie nastąpiło otwarcie Kongregacji i zawiązanie wspólnoty. Na sekretarzy KO zostali powołani Małgorzata i Marek Filarowie i oni też poprowadzili tę część spotkania. Związany był on również z prezentacją Piosenki Roku OŻK 2015: „W mocy Ducha Świętego" (słowa: Karolina Swend, muzyka: Otylia Brendel) oraz słowem programowym Biskupa Adama Wodarczyka, Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie. W swoim przemówienie Biskup Adam przypomniał nam, że w kontekście nowego hasła roku, który przed nami, nie możemy nie odwoływać się w pierwszej kolejności do podręcznika I ONŻ i „duchowego oddychania" oraz zadał nam pytania, na które każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć:

  • Czy moja wiara rodzi tęsknotę, żeby Boga głębiej poznać?
  • Co znaczy żyć w Duchu Świętym?
  • Czy Duch Święty sprawia, że rzeczywistość Chrystusa staje się w nas żywa?
  • Czy każdy dzień naszego życia łączy się z modlitwą o łaski Ducha Świętego?

Moderator Generalny w swoim słowie zauważył również, że napełnienie się Duchem Świętym jest procesem długotrwałym, a konsekwencją tego napełnienia jest życie w Jezusie Chrystusie. W tym kontekście podkreślił, że jako nowi ludzie codziennie musimy podejmować walkę o żywe poleganie na wierze, które staje się fundamentem, skałą, na której budujemy naszą osobową relację z Chrystusem – Panem i Zbawicielem. Tym, który pomaga nam odkrywać owoce życia w wierze jest właśnie Duch Święty. Biskup Adam życzył nam również, abyśmy na nowo przebudzili się do życia w mocy Ducha Świętego i otwierali się każdego dnia na Jego natchnienia oraz wezwał nas, abyśmy w mocy Ducha Świętego poszli do tego świata, w którym żyjemy i troszczyli się o zbawienie każdego człowieka.

Następne prelekcje bezpośrednio dotyczyły już tematu mocy Ducha Świętego i Jego roli w Kościele, Biblii i liturgii.

W pierwszym wystąpieniu Ks. Grzegorz Strzelczyk przypomniał nam, że dary Ducha Świętego nigdy nie zanikają w żywej wspólnocie. Każdy z członków Kościoła otrzymuje dary Ducha Świętego służące wspólnocie. To powinno w nas zrodzić pytanie, na ile ja potrzebuję nowego wylania Ducha Świętego? Zauważył również, że jeśli mówimy o Kościele i o Duchu Świętym musimy cofnąć się do czasów Chrystusa (chrzest w Jordanie) i zstąpienia Ducha Świętego (namaszczenie Chrystusa). To, czego dokonuje Jezus, dzieje się przez Ducha Świętego w człowieczeństwie Chrystusa. Na sam koniec ks. Grzegorz podkreślił, że Duch Święty nie da nam spocząć, dopóki wszyscy ludzie nie usłyszą o Jezusie, bowiem KOŚCIÓŁ JEST MISJĄ, a to znaczy, że Kościół jest powołany i takie ma zadanie – żeby dawać Ducha Świętego. My jesteśmy częścią tej misji, której nie należy się bać, bo Duch Święty jest samą MOCĄ i przychodzi do nas, którzy jesteśmy samą SŁABOŚCIĄ. I DZIAŁA w nas i PRZEZ nas.

Kolejny prelegent ks. Tomasz Tomaszewski w swoim wystąpieniu odwołał się przede wszystkim do 2 P 1,20-21: „To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia. Nie z woli bowiem ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie". Zauważył, że dla każdego z nas to podstawowy tekst, który powinien wprowadzić nas w świętą przestrzeń współpracy z Duchem Świętym i otwarcia się na Jego działanie. Przypomniał również wszystkim członkom Ruchu Światło-Życie, że spotkanie ze Słowem Bożym wpisuje się w naszą formację i duchowy wzrost, którego owocem powinno stawać się coraz mocniej ukochanie i jak najczęstsze rozważanie słów Biblii.

Moc Ducha Świętego w liturgii przedstawił już ks. Tomasz Bać. Swoje wystąpienie poświęcił szczególnie tematowi Eucharystii i działania Ducha Świętego podczas sprawowanej liturgii, która dla całego Ruchu powinna zawsze być uprzywilejowanym miejscem spotkania z Chrystusem w Duchu Świętym, znakiem objawiającym i urzeczywistniającym tajemnicę Kościoła - wspólnoty oraz źródłem i szczytem jego życia. To właśnie w liturgii eucharystycznej powinniśmy zawsze jak najpełniej uczestniczyć, podejmują konkretne posługi w duchu radości i pokory.

Panel przedpołudniowy zakończył ks. Grzegorz Suchodolski omawiając zbliżające się Światowe Dni Młodzieży jako wyzwanie dla Ruchu Światło-Życie. W swoim wystąpieniu pokazał struktury i zarys przygotowań zarówno logistycznych, jak i duchowych wskazując miejsce posługi i zaangażowania dla odpowiedzialnych, animatorów i diakonii Ruchu Światło-Życie.

Wszystkie podejmowane tematy, troski o formację w ramach nowego hasła roku, nasze zaangażowanie i posługi polecaliśmy podczas uroczystej Eucharystii, której przewodniczył Sekretarz Generalny KEP Biskup Artur Miziński.

Po przerwie wróciliśmy na aulę o. Kordeckiego, aby posłuchać o pracy poszczególnych diakonii centralnych, które swoją formację i posługę wpisują w temat: „w mocy Ducha Świętego" oraz o wyzwaniach, które widzą w związku z Planem „Ad Christum Redemptorem 2". Te prezentacje zakończyły sobotni blok prelekcji.

Podczas Kongregacji są również takie chwile, które wszystkim sprawiają radość (wspólna zabawa i śpiew), dają chwilkę na relaks (przerwa na odpoczynek), albo umacniają cała wspólnotę (modlitwa). Doświadczyliśmy tego również i w tym roku – szczególnie radości płynącej z Ewangelii Chrystusowej i mocy Ducha Świętego. Miało to miejsce podczas wielkiej modlitwy o nowe wylanie Ducha Świętego, gdzie cała wspólnota, stojąc razem przed Panem wołała: „Niech zstąpi Duch Twój!" i wypowiadała modlitwy płynące głęboko z serca – pełne ożywczej i odnawiającej nadziei i miłości. Czas ten w każdym z nas pozostawił niesamowitą radość i pokój, poczucie obecności Bożej i otwarcia się na Ducha Świętego – z Jego darami, z Jego prowadzeniem, z Jego powołaniem.

Modlitwa ta również wprowadziła nas w Nieszpory z błogosławieństwem członków stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie" oraz błogosławieniem członków centralnych diakonii specjalistycznych. I nasza diecezja miała w tym swój udział. Nie tylko z względu na uczestnictwo w pięknej modlitwie, ale i dlatego, że do Stowarzyszenia przystąpiły osoby z naszej diecezji – Państwo Renata i Tomasz Zagrodzcy z Bochni, a błogosławienie do Centralnej Diakonii Modlitwy przyjął Piotr Milówka z Tarnowa, odpowiedzialny w naszej diecezji właśnie za Diakonię Modlitwy. Otaczajmy nowych członków Diakonii swoją modlitwą i życzliwością.
Dzień zakończyliśmy u stóp Matki Bożej Apelem Jasnogórskim i modlitwą w intencjach całego Ruchu Światło-Życie.

Niedziela była dla nas od samego rana bardzo wyjątkowa. Rozpoczęliśmy kolejny dzień Kongregacji modlitwą Jutrzni, której przewodniczył nasz Moderator diecezjalny ks. Paweł Płatek. W skierowanym do uczestników spotkania słowie ks. Paweł nawiązał do krótkiego czytania: „radość w Panu jest waszą ostoją" i Ewangelii dnia, w której Chrystus zostaje wyprowadzony przez Ducha Świętego na pustynię. Wskazał, że w pustyni można widzieć świat zniszczony przez grzech ludzi i że tylko mając w sobie, jak Jezus, moc Ducha i radość Ewangelii można przemienić pustynię w żywą oazę. Bez tej mocy i napełnienia Dobrą Nowiną można zwątpić, ulec pokusie słuchania złego ducha i postępowania za jego, a nie Bożą wolą.

Próbę odpowiedzi na pytanie, czy Ruch Światło-Życie potrzebuje doświadczenia charyzmatycznego podjął w pierwszym referacie tego dnia ks. Wojciech Nowacki. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że otwieranie się i przyjęcie charyzmatów Ducha Świętego stanowi jeden z podstawowych elementów życia chrześcijańskiego, dzięki któremu człowiek nieustannie może budować swoje życie w świętości i tej świętości na co dzień doświadczać. Naszą rolą jest być otwartym i chcieć odkrywać w sobie charyzmaty, które będą służyły w naszej posłudze, modlitwie i ewangelizacji.

W czasie tego dnia był również czas na świadectwa życia w Duchu Świętym, które wypowiedzieli przed wszystkimi zgromadzonymi Norbert Dawidczyk związany z Odnową w Duchu Świętym i Dariusz Cupiał współtwórca inicjatywy tato.net. Obie wypowiedzi były gorliwym świadectwem życia w Jezusie Chrystusie i współpracy z Duchem Świętym. I choć w każdym z nich pojawiło się stwierdzenie, że czasem napotykają trudności i że nie zawsze jest łatwo, to mimo to zawsze należy być wiernym i odpowiadać na Jego natchnienia i wezwania – czego przykładem byli sami mówcy.

Wspaniałym podsumowaniem dotychczasowych wykładów stała się prelekcja ks. Ryszarda Nowaka, który dotknął tematu mocy Ducha Świętego na modlitwie. Ks. Ryszard podkreślił i starał się wszystkim słuchaczom uświadomić, że istotne jest JAK, a nie GDZIE będziemy się modlić i oddawać uwielbienie. Wiąże się to z faktem, że modlitwa jest najbliższym człowiekowi wyrazem wiary, którą może wyznawać w każdym momencie swojego życia. Trzeba jedynie pamiętać, że nie ma modlitwy bez Ducha Świętego. Powinniśmy więc wzbudzać w sobie nieustanne pragnienie osobowej relacji z Duchem Świętym, który w sposób naturalny będzie „napędzał" naszą modlitwę i sprawiał, że stanie się ona żywa i prawdziwa – płaszczyzna rozumu i płaszczyzna serca będzie się w nas uzupełniać i wszystko – zarówno nasza postawa modlitewna, jak i sama modlitwa będą miały wymiar głębokiego zjednoczenia z Panem.

Temat ten znalazł się również w wypowiedzi ks. Zbigniewa Snarskiego, który w ramach swojego wystąpienia mówił o roli Ducha Świętego w ewangelizacji, która zaczyna się od osobistej modlitwy. Jednak to, co stanowi podstawę, to odwaga wyjścia ze swoich przyzwyczajeń, pokonanie strachu i pójścia za głosem Bożym, który zaprasza nas, by „czynić uczniów ze wszystkich narodów". Ksiądz Zbigniew zauważył i podkreślił wymiar Oaz Modlitwy, które również według naszego Założyciela są ogromnym darem dla każdej wspólnoty: Oazy Modlitwy powinny być czymś pierwszym i najważniejszym w każdej diecezji. Na każdej z nich należy się modlić o wylanie Ducha Świętego. Niech tak się stanie i niech będzie to naszym udziałem!

Swoje wystąpienie miała również Para Krajowa DK Katarzyna i Paweł Maciejewscy, którzy aspekt Ducha Świętego omawiali w temacie wyzwań płynących z synodu o rodzinie.
Na sam koniec swoje świadectwo wypowiedziały przedstawicielki wspólnot życia konsekrowanego (bowiem ten rok obchodzimy właśnie jako rok życia konsekrowanych), które wyrosły z Ruchu lub nadal w nim posługują. Były to: Jolanta Szpilarewicz, Odpowiedzialna Główna INMK, Anna Jakimiuk, członkini wspólnoty INMK, s. Małgorzata Glanc i Renata Kościelska ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej z Lipia.

Niedzielne spotkanie, a tym samym 40. Kongregację Odpowiedzialnych, zakończyła Eucharystia w kaplicy obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Adam Szal, delegat KEP do spraw Ruchu Światło-Życie. W skierowanym do nas słowie Biskup Adam zachęcał, abyśmy dali się wyprowadzić Duchowi Świętemu na pustynię – byśmy nie kojarzyli pustyni tylko ze złem. PUSTYNIA daje także OAZĘ. Zaprosił nas również do spojrzenia w głąb siebie i odnalezienia ciszy, aby móc usłyszeć głos Boga przemawiającego do nas przez słowa Pisma Świętego. Dzięki takiej relacji i modlitwie będziemy mogli w swoim życiu szukać również OAZ DOBRA w nas i wokół nas, a także tak realizować swoje powołanie, aby dzieło odnowy, które teraz, w czasie Wielkiego Postu się w nas dokonuje doprowadziło nas do stałej przemiany i trwało na wieki wieków.

Czas Kongregacji dla większości z nas dobiegł końca. Moderatorzy Diecezjalni oraz odpowiedzialni za Diakonie specjalistyczne pozostali, aby w poniedziałek spotkać się z Moderatorem Generalnym, Biskupem Adamem Wodarczykiem oraz Biskupem Adamem Szalem, delegatem KEP ds. Ruchu Światło-Życie na spotkaniu Kolegium Moderatorów podczas którego m.in. dokonane zostały ustalenia odnośnie programu pracy w roku formacyjnym 2015/2016 oraz wybrany został delegat Kolegium na VII Kongregację Diakonii Ruchu Światło-Życie.

Czas Kongregacji Odpowiedzialnych już za nami. Ale przed nami realizacja wyzwań, zadań, postanowień, planów, posług i powołań – dzieł Bożych, które zakiełkowały w nas podczas spotkania na Jasnej Górze. A wszystko to „w mocy Ducha Świętego". Niech więc Duch Święty nas prowadzi. Niech będzie naszym Natchnieniem, Namaszczeniem, Umocnieniem i Przebudzeniem - niech zstąpi i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diecezjalną Diakonię Formacji Diakonii

Fot.: Marta Wideł, Sebastian Piech

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”