18.04.2015r. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się sympozjum poświęcone społecznej działalności Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, zorganizowane przez Instytut im. ks. F Blachnickiego oraz Parlamentarny Zespół Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Uczestniczyło w nim ponad czterysta osób, dla których tematy związane z misją społeczną katolików stanowią wyzwania i zadania jakie stoją przed wierzącymi w XXI w.
Wśród uczestników sympozjum była 14-osobowa grupa rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie rejonu Dębica. Wyruszyliśmy z Dębicy bardzo wczesnym rankiem, tak że zdążyliśmy na Mszę św. odprawianą w kaplicy sejmowej przed rozpoczęciem sympozjum.
W swoich wystąpieniach bp dr Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie oraz mgr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach poruszyli kwestię wolności i zniewolenia człowieka, jego wyzwolenie wewnętrzne, aktywność społeczną i zaangażowanie w działalność polityczną oraz scharakteryzowali cywilizację konsumpcyjną w jakiej obecnie żyjemy. Prowadzi ona do samozniewolenia, ponieważ miarą człowieka staje się miara używania dóbr i przyjemności. Aby przeciwstawić się takiemu stanowisku potrzebna jest konsekwentna wiara, która jako realna siła kształtuje społeczeństwo.
Bp dr hab. Piotr Turzyński, bp pomocniczy diecezji radomskiej omówił wpływ Ruchu Światło-Życie na Kościół i rzeczywistość społeczno-polityczną w Polsce. Młodzież oazowa wychowana w okresie PRL w duchu wolności, wolna od strachu, kochająca ojczyznę tworzyła w latach osiemdziesiątych szeregi Solidarności, walcząc o wolną Polskę.
W czasach obecnych wielu oazowiczów pełni odpowiedzialne funkcje społeczne. Będąc posłami, radnymi, burmistrzami, prezydentami miast wpływają na polską i europejską myśl społeczną.
Prelegenci występujący na sympozjum podkreślili dorobek i myśl społeczną ks. F. Błachnickiego, którą rozwinął przebywając na emigracji w RFN w latach 1982-1987. Tam spotkał się ze społeczeństwem konsumpcyjnym, które obecnie kształtuje polską rzeczywistość.
Sympozjum było dobrą okazją do zapoznania się z elementami programu społecznego ks. F. Blachnickiego, które postulowano włączyć w formację Ruchu Światło-Życie.
Po zakończeniu sympozjum nastąpiło zwiedzanie gmachu Sejmu RP, w które chętnie włączyliśmy się. Uczestniczenie w sympozjum było także okazją do spotkania ze znajomymi z Ruchu, w tym z naszą parą diecezjalną, Alą i Markiem Machajami.
Był to dla nas czas owocny, radosny, czas pogłębiania wspólnoty. Bogu niech będą dzięki:)
Barbara Madejczyk