W niedzielę 13 października 2013r. przeżywaliśmy Rejonowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło–Życie pod hasłem: „Narodzić się na nowo przez wiarę". W Domu Parafialnym parafii pw. Św. Jadwigi w Dębicy spotkała się młodzież i rodziny Domowego Kościoła. Wspólnotę tworzyło ponad 50 osób dorosłych oraz dzieci, które znalazły się pod troskliwą opieką diakonii wychowawczej; dziękujemy Magdalenie, która po raz kolejny podjęła tę posługę :-)
Spotkanie rozpoczęliśmy zapaleniem świecy i modlitwą do Ducha Świętego, potem para rejonowa Ania i Jacek Nowakowie przedstawili nam ks. Jana Majochę, nowego Moderatora Rejonu Dębica. Następnie wszystkie kręgi i grupy Rejonu przedstawiły się Księdzu Moderatorowi.
Z wielką uwagą wysłuchaliśmy bardzo ciekawej katechezy księdza Jana, w której wykorzystał również środki audiowizualne. Ks. Moderator wskazał na Abrahama, dla którego wiara była postawą życia. Abraham wierzył, tzn. podporządkował się Bogu i Jego słowu. Nie wiedząc dokładnie co go czeka, złożył swoją ufność w Bogu. Ufał nawet wbrew nadziei. Patrząc na postawę Abrahama widzimy, że wiara jest drogą człowieka ku Bogu i pozwala rozpoznawać w życiu codziennym Boże wezwanie oraz iść za Jego głosem.
Usłyszeliśmy, że św. Augustyn twierdził, iż Patriarchowie zbawili się w wierze w nadchodzącego Chrystusa, w wierze skierowanej ku przyszłym wydarzeniom. Zapytajmy, czy nasze życie jest skoncentrowane na Chrystusie, czy On staje się dla nas fundamentem na którym chcemy budować? – mówił ks. Jan. Jednocześnie przypomniał, iż najważniejszym dowodem wiarygodności miłości Chrystusa jest Jego śmierć za człowieka. W kontemplowaniu śmierci Chrystusa umacnia się nasza wiara (kontemplowaliśmy dzieło Hansa Halbiena). Śmierć Chrystusa odsłania całkowitą wiarygodność miłości Bożej, gdy patrzymy na nią w świetle Jego zmartwychwstania. Tak powinno być ułożone nasze życie. Zapytajmy jaka jest nasza wiara w Jezusa, gdy przyjmujemy Go w Eucharystii, czy odczuwamy wtedy radość? Wiara nie tylko patrzy na Jezusa, ale patrzy z punktu widzenia Jezusa. Próbujmy doświadczać obecności Chrystusa, aby później móc się Nim dzielić z innymi – zachęcał ks. Moderator.
W czasie spotkania w grupach najpierw dzieliliśmy się słowem Bożym, a później naszym życiem, odpowiadając na pytania:
• w czym pokładamy ufność w naszym życiu osobistym, rodzinnym?
• czy moja wiara polega również na patrzeniu oczami Jezusa? jak uczestniczę w Jego sposobie patrzenia?
• czy nie stałem się skostniałym, zadufanym w sobie, patrzącym na innych z góry?
Kolejnym punktem naszego spotkania była Eucharystia przeżywana razem ze wspólnotą parafialną, w czasie której posługi liturgiczne podjęli członkowie Ruchu. Słowo Boże mówiło o pięknie i znaczeniu wdzięczności. Taka postawa człowieka winna być odpowiedzią na cuda dokonywane przez Boga. Na zakończenie Mszy Świętej ks. proboszcz prałat Ryszard Piasecki słowami Aktu Zawierzenia, wypowiedzianymi kilka godzin wcześniej przez Ojca Świętego Franciszka w Watykanie, oddał nas wszystkich Matce Bożej Fatimskiej.
W tym Dniu Wspólnoty zrezygnowaliśmy z agapy, by móc włączyć się w Fatimską Pokutną Procesję Różańcową, która zakończyła się na Placu Solidarności, przed pomnikiem Jana Pawła II.
Za bogactwo przeżyć – Chwała Panu!
Lidia i Piotr Śmietanowie