Statut Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej” – Ruch Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej

Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

  1. Stowarzyszenie „Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej”, zwana dalej Diakonią Diecezjalną, jest publicznym stowarzyszeniem wiernych diecezji tarnowskiej i stanowi sekcję diecezjalną Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, erygowanego przez Konferencję Episkopatu Polski, a w rozumieniu art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1966) jest organizacją kościelną.
  2. „Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej” została erygowana dekretem Biskupa Diecezji Tarnowskiej z dnia 28 marca 2008 r., na mocy kan. 312 § 1 pkt 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego stosownie do § l pkt 3 Statutu Stowarzyszenia ,,Diakonia Ruchu Światło-Życie”, jest organizacją kościelną w rozumieniu art. 34 ust. l pkt l ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1966).
  3. Diakonia Diecezjalna posiada osobowość prawną.
  4. Diakonia Diecezjalna działa w oparciu o przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, statutu Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”, niniejszego statutu i prawa obowiązującego w Rzeczypospolitej Polskiej.


§ 2

  1. Diakonia Diecezjalna działa na terenie diecezji tarnowskiej.
  2. Siedzibą Diakonii Diecezjalnej jest stolica diecezji.
  3. Diakonia Diecezjalna ma do swej dyspozycji Dom Rekolekcyjny „Efez” w Czchowie (ul. Ks. F. Koleboka 3, 32-860 Czchów) jako „Centrum Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej” oraz Dom Rekolekcyjny „Stara Plebania” w Szczawnicy (ul. Jana Wiktora 8, 34-460 Szczawnica).

§ 3

Biskup Diecezjalny sprawuje nadzór nad Diakonią Diecezjalną i mianuje Moderatora Diecezjalnego.

Rozdział II

CELE, DZIAŁALNOŚĆ I METODY PRACY DIAKONII DIECEZJALNEJ

§ 4

  1. Celem „Diakonii Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej”, jest służba w założonym przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego Ruchu Światło-Życie, aby zachowując jedność i tożsamość mógł służyć swoim charyzmatem budowaniu Kościoła i pełnieniu jego misji w świecie współczesnym.
  2. Diakonia Diecezjalna realizuje swoje cele poprzez:
  • wspieranie osobistej przemiany życia jej członków ku dojrzałości chrześcijańskiej na drodze realizacji praktyk życia duchowego zawartych w programie formacyjnym Ruchu Światło-Życie,
  • upowszechnianie wzorców osobowych i rodzinnych służących wychowaniu człowieka otwartego na ludzi i wolnego od wszelkich uzależnień szkodliwych społecznie,
  • posługę na rzecz umacniania jedności małżeńskiej i odnowy katechumenatu rodzinnego,
  • posługę na rzecz ewangelizacji i katechumenatu,
  • formację liturgiczną wiernych,
  • uwrażliwianie na inicjatywy i dzieła związane z wyzwalaniem człowieka mocą Ewangelii Chrystusa od grzechów przybierających rozmiary nałogów społecznych, w szczególności prowadzenie działalności trzeźwościowej, profilaktyki alkoholowej, przeciwdziałanie innym uzależnieniom i patologiom społecznym,
  • udział w życiu i rozwoju wspólnot lokalnych – parafii, w tym tworzenie wspólnot formacyjnych Ruchu Światło-Życie,
  • podejmowanie dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego, w szczególności prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz osób starszych, chorych i niepełnosprawnych oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, promocję i organizację wolontariatu, służbę na rzecz jedności chrześcijan,
  • organizowanie i prowadzenie oaz rekolekcyjnych oraz innych rekolekcji i spotkań formacyjno-modlitewnych, a także prowadzenie ośrodków służących tym celom,
  • podejmowanie działań na rzecz promocji godności życia ludzkiego i zapewnienia jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci,
  • organizowanie kongresów, konferencji i sympozjów, a także wspieranie inicjatyw w obszarze kultury i sztuki, ekologii i ochrony środowiska naturalnego, zdrowia, porządku i bezpieczeństwa publicznego, wypoczynku i turystyki dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej,
  • współdziałanie z odpowiednimi instytucjami świeckimi i kościelnymi w celu realizacji celów statutowych,
  • współpracę z władzami samorządowymi, państwowymi, sektorem gospodarczym, środkami masowego przekazu oraz osobami fizycznymi i prawnymi wspierającymi realizację celów Diakonii Diecezjalnej.


Rozdział III

CZŁONKOWIE, WŁADZE I STRUKTURA DIAKONII DIECEZJALNEJ
§ 5

  1. Członkami Diakonii Diecezjalnej są wierni diecezji tarnowskiej należący do Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”.
  2. Rejestr członków Diakonii Diecezjalnej prowadzi Moderator „Diakonii Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej”.

§ 6

  1. Władzami Diakonii Diecezjalnej są:
  2. Moderator „Diakonii Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej”, zwany dalej Moderatorem Diecezjalnym.
  3. Diecezjalna Diakonia Jedności Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej, zwana dalej Diecezjalną Diakonią Jedności.
  4. Diecezjalna Kongregacja Diakonii Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej, zwana dalej Diecezjalną Kongregacją Diakonii.

§ 7

  1. Pracami Diakonii Diecezjalnej kieruje Moderator Diecezjalny, który także reprezentuje ją na zewnątrz. Jest on głównym odpowiedzialnym całego Ruchu Światło-Życie w diecezji tarnowskiej. Jego zadaniem jest kierowanie Ruchem Światło-Życie w diecezji, troska o rozwój wszystkich jego wspólnot i gałęzi zgodnie z charyzmatem Ruchu Światło-Życie oraz ich szczegółowym charyzmatem, troska o rozeznawanie kierunków zadań podejmowanych przez Ruch Światło-Życie.
  2. W sprawach zasadniczych Moderator Diecezjalny podejmuje decyzje po konsultacji z Diecezjalną Diakonią Jedności.

§ 8

  1. Moderator Diecezjalny jest powoływany na czteroletnią kadencję przez Biskupa Diecezjalnego.
  2. Wyboru trzech kandydatów na stanowisko Moderatora Diecezjalnego dokonuje Diecezjalna Kongregacja Diakonii według uchwalonego przez siebie regulaminu.
  3. W razie wakatu na stanowisku Moderatora Diecezjalnego jego obowiązki pełni najstarszy wiekiem kapłan, członek Diecezjalnej Diakonii Jedności, który winien w ciągu trzech miesięcy zwołać Diecezjalną Kongregację Diakonii dla dokonania wyboru kandydatów na Moderatora Diecezjalnego.
  4. Biskup Diecezjalny może odwołać Moderatora Diecezjalnego z własnej inicjatywy lub na wniosek Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie przed upływem kadencji.

§ 9

  1. Zadaniem Diecezjalnej Diakonii Jedności jest wspomaganie Moderatora Diecezjalnego w kierowaniu Diakonią Diecezjalną, troska o jedność Ruchu Światło-Życie oraz o wierność jego charyzmatowi założycielskiemu.
  2. W skład Diecezjalnej Diakonii Jedności, której przewodniczy Moderator Diecezjalny, wchodzą:
  3. Para Diecezjalna Domowego Kościoła i Moderator Diecezjalny Domowego Kościoła.
  4. Moderatorzy i Odpowiedzialni diecezjalnych diakonii specjalistycznych.
  5. Ekonom Diakonii Diecezjalnej.
  6. Przedstawiciele znajdujących się na terenie diecezji instytutów i stowarzyszeń, których źródłem powstania i życia jest charyzmat Ruchu Światło-Życie, a które szczegółowo zostały opisane w § 32 Statutu Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”.
  7. Osoby wybrane na trzyletnią kadencję przez Diecezjalną Kongregację Diakonii w liczbie przez nią określonej.
  8. Posiedzenia Diecezjalnej Diakonii Jedności zwołuje Moderator Diecezjalny.
  9. Moderator Diecezjalny jest zobowiązany do zwołania posiedzenia w trybie nadzwyczajnym, jeśli zwróci się o to co najmniej połowa członków Diecezjalnej Diakonii Jedności.
  10. Uchwały Diecezjalnej Diakonii Jedności są podejmowane zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu, przy obecności co najmniej połowy członków składu Diecezjalnej Diakonii Jedności, chyba że niniejszy Statut stanowi inaczej.
  11. W posiedzeniach Diecezjalnej Diakonii Jedności może uczestniczyć moderator zakonny.

§ 10

  1. Diecezjalna Kongregacja Diakonii gromadzi członków Diakonii z diecezji, podejmując sprawy wynikające z życia Ruchu Światło-Życie na terenie diecezji.
  2. Moderator Diecezjalny zwołuje nie rzadziej niż raz na trzy lata Diecezjalną Kongregację Diakonii i jej przewodniczy.
  3. Liczbę uczestników Diecezjalnej Kongregacji Diakonii oraz sposób ich powoływania określa Diecezjalna Diakonia Jedności.

§ 11

  1. Do realizacji szczegółowych zadań można powoływać zespoły zwane diecezjalnymi diakoniami specjalistycznymi.
  2. Diecezjalne diakonie specjalistyczne powołuje Moderator Diecezjalny, określając zasady ich działania.
  3. Moderator Diecezjalny powołuje moderatorów i odpowiedzialnych diecezjalnych diakonii specjalistycznych.

§ 12

Dla dokonania wyboru osób wskazanych w § 8 ust. 2, w § 9 ust. 2 pkt 5, wymagana jest w pierwszym głosowaniu większość 2/3 oddanych głosów, do dalszych głosowań stosuje się przepisy kan. 119 n. 1 KPK.

 Rozdział IV
DOBRA DOCZESNE

§ 13

  1. Diakonia Diecezjalna jest podmiotem zdolnym do nabywania, posiadania, zarządzania oraz alienowania dóbr doczesnych zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego. Mienie Diakonii Diecezjalnej, jako oddziału publicznego diecezjalnego stowarzyszenia wiernych, jest majątkiem kościelnym (kan. 1257 § 1 KPK).
  2. Wszelkie działania w dziedzinie dóbr materialnych mają mieć na względzie cele Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej” wyznaczone przez niniejszy statut.
  3. Diakonia Diecezjalna może podejmować działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w aktualnie obowiązujących przepisach państwowych. Zysk z działalności gospodarczej Diakonii Diecezjalnej służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jej członków.
  4. Dochody Diakonii Diecezjalnej mogą pochodzić w szczególności z:
    • darowizn, spadków i zapisów,
    • składek członkowskich,
    • publicznych zbiórek,
    • dotacji, przekazywanych na zasadach obowiązujących ogół podmiotów nienależących do sektora finansów publicznych,
    • odsetek bankowych,
    • dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego Diakonii Diecezjalnej,
    • działalności gospodarczej.

§ 14

  1. Dobrami doczesnymi Diakonii Diecezjalnej zarządza Moderator Diecezjalny przez Ekonoma Diakonii Diecezjalnej, którego powołuje po konsultacji z Diecezjalną Diakonią Jedności.
  2. W sprawach finansowych i majątkowych oświadczenia woli składa Moderator Diecezjalny i Ekonom.
  3. Ekonoma Diakonii Diecezjalnej może wspierać dwóch doradców wyznaczonych przez Moderatora Diecezjalnego.
  4. Do Diakonii Diecezjalnej mają odpowiednie zastosowanie przepisy prawa kanonicznego o zarządzie dóbr doczesnych.

Rozdział V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 15

  1. Statut nadaje Stowarzyszeniu, wprowadza w nim zmiany i uzupełnienia Biskup Diecezjalny z własnej inicjatywy lub na wniosek Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło-Życie po konsultacji z Diecezjalną Diakonią Jedności.
  2. Biskup Diecezjalny może rozwiązać Diakonię Diecezjalną (kan. 320 § 2 KPK).
  3. Rozwiązując Diakonię Diecezjalną, Biskup Diecezjalny decyduje o przeznaczeniu jej dóbr doczesnych.


Statut został znowelizowany dekretem Biskupa Tarnowskiejgo Andrzeja Jeża dnia 11.04.2025